Politika Zahraničné

Putin nechal pozdravovať Trumpa. Poslal mu novoročný odkaz

Zdroj: TASR / AP

MOSKVA- Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil v novoročnom posolstve Donaldovi Trumpovi pozvanie pre amerického prezidenta na návštevu Moskvy v máji 2020 pri príležitosti 75. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu vo Veľkej vlasteneckej vojne. Informovala o v pondelok agentúra TASS s odvolaním sa na tlačové oddelenie Kremľa.

 

Putin v posolstve Trumpovi uviedol, že “Rusko a USA sú historicky zodpovedné za garantovanie svetovej bezpečnosti a stability a Moskva je za normalizovanie bilaterálnych vzťahov a rovnoprávny dialóg založený na vzájomnom rešpektovaní záujmov”.

Rusko-americké vzťahy sú naďalej napäté, pričom predstavitelia Trumpovej vlády opakovane kritizujú Moskvu pre jej politiku predovšetkým na Ukrajine a v Sýrii.

Ešte dva odkazy

Ruský prezident tiež poslal novoročné posolstvá britskej kráľovnej Alžbete II. a premiérovi Borisovi Johnsonovi a vyjadril presvedčenie, že vzájomne prospešný rozvoj rusko-britských vzťahov prispeje k posilneniu medzinárodnej stability a bezpečnosti.

Vzťahy medzi Moskvou a Londýnom poznačila aféra novičok, keď začiatkom marca 2018 našli v anglickom meste Salisbury v bezvedomí bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Neskôr sa ukázalo, že obaja boli vystavení pôsobeniu bojovej nervovoparalytickej látky novičok. Británia z incidentu obvinila Rusko, ktoré však svoju vinu vytrvalo odmieta.