Politika Zahraničné

Putin nevylučuje odchod krajín východnej Európy z EÚ

Putin nevylučuje odchod krajín východnej Európy z EÚ. Zdroj: SITA/AP

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin v stredu nevylúčil možnosť, že by krajiny východnej Európy o niekoľko rokov mohli začať zvažovať svoj odchod z EÚ.

Informovala o tom agentúra TASS s tým, že Putin to vyhlásil vo svojom prejave na ekonomickom fóre Russia calling!, na ktorom sa každoročne schádzajú podnikatelia a investori.

Putin vyslovil hypotézu, že “niekedy na prelome roku 2028 dosiahnu niektoré krajiny východnej Európy takú úroveň hospodárskeho rozvoja, pri ktorej už nebudú príjemcami grantov a rôznych druhov podpory z európskeho rozpočtu, ale budú musieť platiť rovnako ako Spojené kráľovstvo”.

Ruský prezident si podľa vlastných slov nie je istý, či v tejto situácii dané krajiny nebudú zvažovať svoje vystúpenie z EÚ a nasledovať tak príklad Británie a jej brexitu.

Putin sa vyjadril aj k situácii na Ukrajine, pričom vyslovil názor, že prezident Volodymyr Zelenskyj chce “naozaj zlepšiť situáciu, a to aj na juhovýchode Ukrajiny”.

Vzťahy USA a Ruska ovplyvňuje vnútropolitický boj v USA

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že vnútropolitický boj v Spojených štátoch má aj naďalej negatívny vplyv na rusko-americké vzťahy. Dodal však, že Moskva je pripravená, že “to sa jedného dňa skončí”, píše agentúra TASS.

“Vidíme, čo sa tam doteraz deje. Vďakabohu, že nás nikto neobviňuje, že zasahujeme do volieb v Spojených štátoch; teraz (z toho) obviňujú Ukrajinu. Nuž, nechajte ich, nech si to vyriešia medzi sebou,” uviedol Putin v stredu v diskusii počas investičného a podnikateľského fóra Russia calling!.

Podľa Putina majú USA a Rusko mnoho spoločných platforiem pre spoluprácu. Dodal, že Moskva je na to pripravená “rovnako ako… naši americkí partneri”.

Pripomenul, že “Rusko a USA sú stále najväčšími jadrovými mocnosťami. Tento faktor nemožno ignorovať”.

Vyjadril sa aj, že v boji proti terorizmu sa USA a Rusku darí “ako-tak spolupracovať”. “Aspoň v Sýrii existuje spolupráca na operačnej úrovni,” povedal ruský prezident.

Spomenul tiež kontakty v boji proti organizovanému zločinu a pri ochrane prírody.

Vyjadril presvedčenie, že administratíva USA by sa mala zapojiť do riešenia problémov súvisiacich so zmenou klímy, a to napriek svojmu odstúpeniu od Parížskej dohody. Toto rozhodnutie šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa označil Putin za chybu.

Podľa Putina má Rusko so Spojenými štátmi “veľa spoločných záujmov”. “Spojené štáty sú významnou krajinou, vždy sme ju mali a máme v úcte,” ubezpečil.

Podľa agentúry Interfax Putin sa v inom vystúpení v rámci fóra investorov a podnikateľov Russia Calling! vyjadril, že americké sankcie ho najprv znepokojili. Potom však začalo byť zrejmé, že Rusko urobilo dobré kroky pri hľadaní nových dovozcov, takže sa Spojené štáty uvalením sankcií de facto “strelili do nohy,” vyhlásil Putin podľa TASS.

USA budú musieť zmeniť kvalitu vzťahov s európskymi spojencami v NATO

Ruský prezident Vladimir Putin sa domnieva, že Spojené štáty budú musieť podniknúť určité kroky na zmenu kvality svojich vzťahov so spojencami z Európy v rámci NATO.

“Teraz už nestačí povedať: My vás chránime – vy platíte. Prečo by mali platiť za udržiavanie obranného komplexu USA? Budú si rozvíjať svoj vlastný. Teraz o tom hovoria,” vyhlásil Putin.

“Mýtus o ruskej hrozbe” označil Putin za vynález tých, ktorí chcú “na tejto legende zarobiť”. Hrozba vychádzajúca z Ruska je podľa Putina “vynálezom tých, ktorí chcú zarobiť na tom, že sú v prvej línii boja proti Rusku, získať výhody a preferencie”.

“A toto je zrejmé každému. Absolútne evidentné je to pre vedúcich predstaviteľov popredných európskych krajín,” vyhlásil ruský prezident.

Podľa Putina “napriek všetkým problémom s Ukrajinou, špekuláciám okolo Krymu a Donbasu, každý chápe, že Rusko na nikoho nezaútočí”.

Investičné fórum Russia calling! sa koná od stredy do piatku v Moskve. Ide o najväčšiu podobnú udalosť, na ktorej sa zúčastňujú investori, podnikatelia a ekonómovia z 80 krajín sveta. Agentúra Interfax dodala, že počas fóra sa plánuje viac ako 8000 obchodných stretnutí medzi štyrmi očami a budú podpísané aj mnohé zmluvy medzi ruskými regiónmi a firmami.