Putin podpísal zákon o pozastavení plnenia Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu zákon o pozastavení plnenia Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) zo strany Ruska. Informovala o tom tlačová agentúra TASS.

 

Legislatívu predtým schválila 18. júna Štátna duma a následne 26. júna i Rada federácie – horná komora ruského parlamentu. Schválené znenie bolo už zverejnené na oficiálnom portáli právnych informácií, čím nadobudlo účinnosť.

Zákon okrem iného uvádza, že rozhodnutie o obnovení plnenia INF musí prijať hlava štátu, pripomenula TASS.

Zmluva INF medzi bývalým Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi bola podpísaná vo Washingtone 8. decembra 1987. Platnosť nadobudla 1. júna 1988. Zmluva zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.

Rusko začiatkom februára oznámilo, že pozastaví plnenie INF po tom, ako tak koncom januára urobili aj Spojené štáty. Američania svoj krok zdôvodnili tvrdením, že Rusko má niekoľko práporov vybavených novým mobilným systémom pre riadené strely 9M729, známym aj pod označením SSC-8, ktoré sú schopné doletu viac ako 500 kilometrov.

Viac o téme: INF, jadrové zbrane, Rusko, Spojené štáty americké, USA, Vladimir Putin, Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu

Súvisiace články