Politika Zahraničné

Putin slávnostne otvoril železničnú časť Krymského mosta v kabíne rušňovodiča

Vladimir Putin. Zdroj: SITA/Alexei Nikolsky/Pool Photo via AP

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok slávnostne otvoril železničnú časť Krymského mosta cez Kerčský prieliv, keď sa v motorovom vozni odviezol po trase z krymského mesta Kerč do mesta Tamaň, ktoré sa nachádza na druhej strane prielivu. Informovala o tom agentúra TASS.

Putin strávil po nástupe do vlaku časť cesty v kabíne rušňovodiča a následne sa presunul do jedného z vozňov, kde besedoval s robotníkmi, ktorí sa podieľali na výstavbe mosta. Krymský most, ktorý je najdlhším mostom v Rusku aj v Európe, spája Moskvou anektovaný Krymský polostrov s Tamanským polostrovom na juhu Ruska. Ide o jediné cestné a železničné spojenie Krymského polostrova s Ruskou federáciou.

Most sa skladá z dvoch paralelných komunikácií – cestnej a železničnej. Pre osobné automobily ho sprístupnili v máji 2018 a pre nákladnú cestnú dopravu na jeseň toho istého roku. Nákladné vlaky by po ňom mali začať jazdiť v júni 2020. Výstavbu železničnej časti mosta oficiálne ukončili 18. decembra 2019.

Prvý osobný vlak, ktorý vyrazil z Petrohradu v pondelok o 12.00 h SEČ, by mal po moste prejsť 25. decembra. Cesta z Petrohradu do Sevastopola stojí približne 50 eur a trvať by mala 43 hodín a 23 minút. Rusko anektovalo Krymský polostrov v roku 2014. Kyjev ani medzinárodné spoločenstvo však pripojenie Krymu k Ruskej federácii neuznali.