Politika Zahraničné Top

Putinovi utekajú Rusi. Počet nespokojných emigrantov narastá

Kvôli Putinovmu režimu emigrujú z Ruska najmä ľudia z vrstvy inteligencie. Zdroj: SITA / AP

MOSKVA – Stále viac Rusov chce opustiť svoju krajinu a mnohí to už aj urobili. Tento počet rastie najmä od leta, keď boli násilím potlačené protesty opozície proti Putinovmu režimu.

 

Počet ľudí, ktorí chcú odísť z Ruska, stále rastie. Jediná nezávislá agentúra pre výskum verejnej mienky – Levada – zistila, že 53 percent mladých ľudí vo veku 18-24 rokov chce krajinu opustiť, informuje rakúsky Kurier.

Od rozpadu Sovietskeho zväzu opustilo krajinu najmenej 4,5 milióna Rusov. Rusi v zahraničí sú treťou najväčšom exilovou komunitou na celom svete.

“V posledných jeden, dvoch rokoch sa niečo zmenilo. Nespokojnosť s tým, kam vývoj v krajine smeruje, narastá,” cituje správa Felixa Krawatzeka z berlínskeho Centra pre východoeurópske a medzinárodné štúdie.

Počet ľudí, ktorí chcú opustiť krajinu, vrástol po násilnom potlačení opozičných protestov. Zdroj: TASR / AP

Prečo Rusi opúšťajú krajinu?

  • Zlá hospodárska situácia je jedným z hlavných dôvodov. “Mimo ropného a plynárenského priemyslu existuje len málo atraktívnych a dobre platených pracovných miest,” povedal Krawatzek pre Kuriér. A na prácu v štátnej správe, ktorá bola populárna pred niekoľkými rokmi, “veľa mladých ľudí nemá chuť. Platy sú zlé, panuje korupcia a zadávanie práce je netransparentné”.
  • Až 40 percent z tých, ktorí opustili krajinu, odišli kvôli politickej situácii, zistil think tank Atlantic Council.
  • Tretina emigrovala, pretože chýbajú politické práva a slobody. Takmer 90 percent emigrantov má vyššie vzdelanie – je to teda “inteligencia”, ktorá odchádza.

Inteligencia v Rusku je od 19. storočia spoločenskou vrstvou ľudí, ktorí sú inteligentní, chápaví, vzdelaní, mysliaci a sú na profesionálnej úrovni kreatívni ľudia, ktorí prispievajú k rozvoju a šíreniu kultúry.

Mohlo by vás zaujímať