Spoločnosť Zahraničné

Pytliaci zabili jedinú známu samicu bielej žirafy na svete. Vzácny druh tak má už len samca

Zdroj: TASR / AP

NAIROBI – Jedinú známu samicu bielej žirafy na svete a jej mláďa zabili pytliaci na severovýchode Kene. Správcovia oblasti potvrdili, že telá zvierat našli v jednej z dedín regiónu Garissa, informovala v stredu spravodajská stanica Sky News.

 

Všeobecne sa predpokladá, že tretia biela žirafa – osamelý samec, ktorého porodila tá istá zabitá samica – je teraz jediným predstaviteľom svojho druhu na svete. “Je to veľmi smutný deň pre miestnu komunitu, ako aj pre celú Keňu. Sme jedinou komunitou na svete, ktorá sa stará o biele žirafy,” uviedol riaditeľ miestnej rezervácie.

Zabitie zvierat je označované ako “úder pre tých, ktorí podnikajú dôležité kroky zamerané na zachovanie vzácnych druhov”, aj ako “budíček pre pokračujúcu podporu úsilia o zachovanie daného druhu”, uviedol správca. “Je to dlhodobá strata vzhľadom na to, že išlo o genetické štúdie a podstatné vedecké investície. Okrem toho bola biela žirafa veľkým lákadlom turistov v tejto oblasti,” dodal.

Biely vzhľad týchto zvierat má na svedomí zriedkavá choroba zvaná leucizmus, ktorá spôsobuje stratu pigmentu v kožných bunkách. Biela žirafa vzbudila pozornosť v roku 2017, keď ju v rezervácii spozorovali po prvý raz, a opäť, keď vrhla dve mláďatá – najmladšie vlani v auguste.