Politika Spoločnosť Domáce

Rada RTVS odmieta závery Výboru pre kultúru. Považuje ich za demonštráciu sily

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Rada RTVS odmieta závery Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá, ktorý v rámci výhrad k hospodáreniu a podozreniam na cenzúru vo vysielaní verejnoprávneho média vníma zlyhanie nielen manažmentu, ale aj dozorného orgánu RTVS. Akékoľvek tvrdenia o neplnení si zákonných povinností bez relevantných dôkazov považuje rada podľa prijatého uznesenia za neprípustnú formu politického nátlaku ohrozujúceho nezávislosť verejnoprávneho média.

 

Predseda Rady RTVS Igor Gallo priznal, že uznesenia výboru boli pre neho fackou. Odôvodnenie predsedu výboru Kristiána Čekovského (OĽaNO) o tom, že uznesenia prijal výbor preto, lebo zástupca rady nevyvrátil pochybnosti, nepovažuje za legitímne. “Považujem za absurdné, ak podkladom na uznesenie výboru je to, že niekto nedokázal podľa predstáv sťažovateľa odpovedať na detaily konkrétnej zmluvy,“ uviedol. Zároveň ale zdôraznil, že medializované informácie nechá rada prešetriť príslušnými orgánmi. Predsedu mediálneho výboru vyzval na odbornú diskusiu o téme bez extrahovania záverov z dojmov.

Podpredseda rady Martin Kákoš si myslí, že niektoré medializované vyjadrenia zástupcov výboru smerujú k porušovaniu nezávislosti verejnoprávneho média. Apeloval na rešpektovanie príslušných zákonov, ktoré definujú povinnosti a kompetenčné limity v prípade RTVS. Napadol aj tvrdenia o neefektívnosti hospodárenia. “Validita týchto tvrdení je nulová,“ povedal Kákoš s tým, že neefektívnosť hospodárenia môže relevantne skonštatovať len príslušný orgán, ako je Najvyšší kontrolný úrad, Ministerstvo financií SR či Ministerstvo kultúry SR v prípade zmluvy so štátom.

Predseda Rady RTVS Igor Gallo priznal, že uznesenia výboru boli pre neho fackou. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Podľa člena rady Jozefa Chudíka môže ísť v prípade výstupov parlamentného výboru aj o osobný záujem. „Predseda mediálneho výboru je v právnom spore s RTVS,“ upozornil Chudík.

Súčasného vedenia RTVS a napĺňania verejnoprávneho obsahu i plurality v spravodajstve sa zastal predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). Kollár poukázal na to, že k jeho hnutiu Sme rodina, ešte ako k opozičnému subjektu, sa RTVS pod vedením Jaroslava Rezníka správala korektne. “Na rozdiel od pána (Václava-pozn. TASR) Miku sme sa dostali za pána Rezníka ako opozičná strana do spravodajstva. A to aj napriek tomu, že pán Rezník vedel, že my sme za jeho voľbu nehlasovali,“ zdôraznil. “Dnes budem sedieť s predsedom Najvyššieho kontrolného úradu  a požiadam ho o audit v RTVS. Do jeho záverov nedovolím kriminalizovať Radu RTVS,” vyhlásil šéf NR SR.

Predseda mediálneho výboru parlamentu Kristián Čekovský (OĽaNO) si myslí, že členovia rady neodvrátili ani na stredajšom rokovaní pochybnosti. “Ani sa k nim nevyjadrili, počuli sme len bezbrehé obhajovanie vedenia a prednášku,“ povedal. Naznačenie, že môže z jeho strany ísť o „vyrovnávanie si účtov” s RTVS, odmieta. “Takýto atak je prvoplánový, čakal som viac,“ poznamenal.

Podľa Kollára sa RTVS pod vedením Jaroslava Rezníka správala korektne. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Podpredseda výboru Miroslav Kollár (Za ľudí) rozumie stanovisku rady, myslí si však, že aj výbor si iba plní svoje povinnosti. “Samozrejme, budú výsledky kontrol, my sa k nim ako výbor i parlament vrátime,“ dodal koaličný poslanec.

Mediálny výbor parlamentu na rokovaní 12. mája kritizoval neefektívne hospodárenie RTVS, rovnako skonštatoval možnú cenzúru vo vysielaní. Okrem návrhu vláde a rezortu kultúry vykonať finančný audit v RTVS preto predseda výboru Kristián Čekovský avizoval predloženie  návrhu uznesenia do pléna NR SR, že si dozorný orgán neplní svoje zákonné funkcie. V prípade, že parlament prijme dvakrát takéto uznesenie v priebehu šiestich mesiacov, odvolá všetkých členov rady.