Domáce Politika Kauzy Top

Rajtár tvrdí, že Kočner plánoval jeho vraždu. Polícia o tom nič nevie

Poslanec SaS Jozef Rajtár tvrdí, že Marian Kočner plánoval jeho vraždu. Zdroj: TASR / –Jakub Kotian

BRATISLAVA – Niečo tu nesedí. Poslanec SaS Jozef Rajtár už druhý deň žiari v médiách. Verejne začal sám od seba rozprávať, že sa ho Marian Kočner chystal zabiť. Polícia však o tom nič nevie. Rajtárove informácie nepotvrdila. Prokuratúra dá vec preveriť.

 

Opozičný poslanec SaS Jozef Rajtár sa podnikateľovi Marianovi Kočnerovi venoval dlhodobo. Na svojich tlačových konferenciách informoval o podozrivých obchodoch a možných podvodoch na daniach. Na Kočnera podal v decembri 2017 aj trestné oznámenie. Šlo o podivné prevody bytov v komplexe Five Stars Residence, pri ktorých sa mal Kočner podľa neho dopustiť podvodu.

Dnes Rajtár tvrdí, že sa mu kvôli spomínanému trestnému oznámeniu Kočner mal vyhrážať – nie však priamo jemu. Vraj existuje nahrávka, ktorá má dokazovať, že ho podnikateľ chcel dať zabiť. Kvôli okolnostiam mala už tento rok prísť za poslancom Národnej rady polícia. “Informovali ma o tom, že majú operatívne informácie, že Kočner sa pokúsil nejakým spôsobom na mňa zorganizovať vraždu,” vyhlásil Rajtár v rozhovore pre portál Aktuality.sk. Polícia mu vraj poskytla okamžite aj ochranu. Skutok mal byť podľa poslanca SaS vyšetrovaný ako nebezpečné vyhrážanie sa. “Polícia potom takúto kvalifikáciu zrušila s tým, že sa to budú snažiť kvalifikovať ako niečo iné, predpokladám, že plánovanie vraždy,” dodal Rajtár v rozhovore.

 

Jozef Rajtár podal na Mariana Kočnera trestné oznámenie. Ten ho mal chcieť kvôli tomu zabiť.  Zdroj: SITA/Diana Černáková

 

Glob.sk sa pýtal orgánov činných v trestnom konaní na situáciu okolo poslanca parlamentu a teda či mu niečo hrozilo a hrozí. Policajné prezídium nám potvrdilo, že sa osobou Rajtára zaoberali, nešlo však o žiadnu objednávku vraždy. “Národná kriminálna agentúra na základe vlastnej operatívnej činnosti získala informácie o možnom podozrení z trestného činu nebezpečného vyhrážania. V tejto veci nešlo o podozrenie z prípravy vraždy žiadnej osoby,” uviedla polícia. Nesedí ani informácia, že prípad mal byť neskôr kvalifikovaný ako iný trestný čin. “Po preverení všetkých dostupných informácií vyšetrovateľ dňa 25.05.2018 podozrenie z trestného činu odmietol, nakoľko nebol dôvod na začatie trestného stíhania. Voči uzneseniu nebola daná sťažnosť a stotožnil sa s ňou aj dozorujúci prokurátor,” zdôranila Národná kriminálna agentúra.

Podozrenie z prípravy vraždy poslanca Rajtára nemajú ani na špeciálnej prokuratúre. “Úrad špeciálnej prokuratúry takúto vec neeviduje,” reagovala pre Glob.sk hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Na bratislavskej krajskej prokuratúre nám zasa potvrdili, že mali na stole podozrenie zo spáchania prečinu nebezpečného vyhrážania, o ktorom hovorí vyššie aj polícia. Vzhľadom na aktuálnu medializáciu prípadu, sa rozhodli celú vec opakovane preveriť. “Krajská prokuratúra Bratislava dňa 08.10.2018 požiadala príslušnú okresnú prokuratúru o predloženie s vecou súvisiacich spisových materiálov a následne preskúma postup dozorového prokurátora ako i vo veci konajúceho vyšetrovateľa,” odpovedal na otázky hovorca Oliver Janíček.

To, či mal Rajtár pridelenú od polície ochranu, sa nám nepodarilo relevantne preveriť. Tento typ informácií orgány činné v trestnom konaní totiž nepodávajú. “Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že ochrana osôb je utajovanou skutočnosťou, preto polícia takéto informácie nikdy nepotvrdzuje ani nevyvracia z taktických dôvodov,” dodalo policajné prezídium.

 

Jozef Rajtár tvrdí, že Marian Kočner plánoval jeho vraždu. Polícia o tom nič nevie. Foto: SITA