Zahraničné Politika Top

Rakúšania dosiahli svoje. Takto reagujú na odklad spustenia reaktorov v Mochovciach

Na snímke jadrová elektráreň Mochovce. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Spustenie tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach sa odkladá. Oznámil to včera generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček. Rakúšania to oslavujú ako víťazstvo, pretože práve oni sa zasadzujú o úplný zákaz spustenia nových blokov.

 

Generálny riaditeľ SE Branislav Strýček v pondelok oznámil, že nepredpokladá, že by boli tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne v Mochoviach spustené skôr ako v novembri. Pravdepodobnejšie podľa neho je, že sa tak stane najskôr v marci 2020. Dôvodom odkladu je podľa Strýčeka rastúci tlak rakúskych aktivistov proti spusteniu elektrárne a pravdepodobné predĺženie času povoľovacieho konania.

“Náš predpoklad je marec 2020, optimistickejší variant je november 2019. To v prípade, že nedôjde k napadnutiu prvostupňového rozhodnutia Úradu jadrového dozoru,” povedal podľa TASR Strýček, podľa ktorého bude blok pripravený na zavážanie paliva začiatkom leta. “Od tohto momentu budeme iba svietiť, ale nebudeme môcť zaviezť palivo do času, keď dostaneme právoplatné povolenie,” povedal riaditeľ.

Nové bloky mali začať vyrábať elektrinu v júni. Úplne pôvodný plán však bol, že spomínané bloky začnú pracovať už v rokoch 2012 a 2013.

Rakúsko, ktoré sa dlhodobo zasadzuje za zákaz používania jadrovej energie, oslavuje aktuálny vývoj situácie so slovenskými reaktormi ako svoj úspech. 

Odklad spustenia nových blokov v Mochovciach označujú rakúske médiá za úspech kancelára Sebastiana Kurza. Zdroj: SITA/AP

Rakúsky premiér Kurz: “Krok správnym smerom”

Podľa krone.at sa ďalší odklad dá považovať za úspech rakúskeho premiéra Sebastiana Kurza. Práve on nedávno vyhlásil otázku dostavby Mochoviec za jednu zo svojich priorít. V prvej reakcii privítal odklad spustenia dvoch nových blokov. “Je to prvý krok správnym smerom. My však nepopustíme, pokiaľ nebudú všetky naše obavy o bezpečnosť vyvrátené,” zdôraznil rakúsky spolkový kancelár.

Podľa neho jadrová energia nie je udržateľná, ale nebezpečná forma energie. Zdôraznil, že tu ide o bezpečnosť Rakúšanov. “Žiadame úplnú transparentnosť a prístup medzinárodných inšpektorov. Budem o tom vo štvrtok v Sibiu diskutovať so slovenským premiérom Pellegrinim,” dodal Kurz. V rumunskom meste sa v ten deň bude konať neformálny summit lídrov štátov Európskej únie.

Informácie o údajných bezpečnostných rizikách na treťom a štvrtom bloku v Mochovciach priniesla ochranárska organizácia Global 2000 spolu s rakúskym denníkom Krone. 

Ministerka životného prostredia chce ďalej bojovať

Boj proti jadrovej energii sa však netýka len Rakúska. Tamojšia ministerka životného prostredia Elisabeth Köstingerová už spolu so svojimi kolegyňami z Nemecka a Luxemburska vytvorila alianciu proti jadrovej energetike. 

Po oznámení o odklade spustenia nových reaktorov v Mochovciach hovorila o “dôležitom čiastočnom víťazstve v boji proti nebezpečným novým reaktorom 3 a 4.” “Ukazuje to, že sa vyplatí, keď človek vyvíja tlak a zotrváva pri ňom,” povedala. “Budeme ďalej bojovať proti uvedeniu týchto reaktorov do prevádzky. Overenie nedostatkov v bezpečnosti medzinárodnými inšpektormi IAEA je ďalšou zmysluplnou možnosťou,” zdôraznila Köstingerová.

Takto vyzerá podľa Global 2000 kabeláž vo vnútri jadrovej elektrárne Mochovce. Zdroj: Global 2000

Slovenské ministerstvo hospodárstva reaguje

Glob.sk požiadal o stanovisko k súčasnej situácii Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré vedie Peter Žiga. V odpovedi rezort zdôraznil, že Slovenské elektrárne informáciu o navýšení rozpočtu a posune dostavby 3. a 4. bloku informovali už v polovici apríla.

Minister Peter Žiga už vtedy kritizoval a zdôraznil, že „nie je normálne, aby sme na začiatku roka dostali nejaké termíny a po troch mesiacoch boli termíny a náklady zmenené”.

Aj preto šéf rezortu inicioval pracovné rokovanie zástupcov akcionárov SE. Na ňom informoval, že „štát ako menšinový vlastník, ktorý nie je zodpovedný za výstavbu a manažérske riadenie spoločnosti, nevidí dôvod, aby sa podieľal na navýšení rozpočtu dostavby mochoveckých blokov”.

Hovorca ministerstva Maroš Stano v stanovisku pre Glob.sk tiež prízvukoval, že minister Peter Žiga v súvislosti s aktuálnou situáciou v Mochovciach žiadal akcionárov o vyvodenie personálnej zodpovednosti. Rokovania budú aj naďalej pokračovať.

Prioritou je bezpečnosť

Minister Žiga, ktorý sa zúčastnil pondelkového rokovania parlamentného výboru, v tejto súvislosti zdôraznil, že “hlavnou prioritou v prípade dostavby mochoveckých blokov je bezpečnosť”.

Pripomenul tiež, že bezpečnosť Mochoviec nebola zatiaľ nijako spochybnená. Ak by sa tak stalo, “tak nebude brať zreteľ na ekonomické hľadisko a Slovensko nebude ohrozovať ani seba, ani okolité štáty”.

Galéria
Takto to má vyzerať po vŕtaní vo vnútri jadrovej elektrárne Mochovce. Zdroj: Global 2000
Na archívnej snímke dostavba tretieho bloku elektrárne v Mochovciach. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Cena elektriny pre domácnosti sa môže v roku 2023 zvýšiť o tisíce EUR. ZDROJ: URSO
Na archívnej snímke dostavba nových blokov elektrárne v Mochovciach. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Na archívnej snímke dostavba nových blokov elektrárne v Mochovciach. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj
navigate_before
navigate_next