Domáce Ekonomika Spoločnosť Domáca Top

Rakúšania majú svoje plány s elektrárňou v Mochovciach. Takto si predstavujú jej budúcnosť

Podľa ochranárov by mohlo byť v objektoch jadrovej elekgtrární školiace stredisko. Zdroj: TASR - Lukᚹ Grinaj

BRATISLAVA – Rakúšania sa stále radujú z odkladu spustenia 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Vnímajú tento krok ako svoje veľké ale nie konečné víťazstvo. Nové bloky mali byť pôvodne spustené už v júni tohto roka.  Nakoniec sa tento termín zmenil na november 2019 alebo ešte pravdepodobnejší marec 2020. Aké ďalšie kroky plánuje ochranárska organizácia Global 2000, prezradila pre krone.at jej šéfka Leonore Gewesslerová.

 

Whistle-bloweri nedávno zverejnili fotografie zvnútra jadrovej elektrárne v Mochovciach a varovali pred chaotickými podmienkami na stavbe a tiež pred množstvom dier navŕtaných do dôležitých zariadení elektrárne. Lenže Global 2000 nezačala bojovať s Mochovcami len v poslednej dobe. Ako uviedla Gewesslerová, už pred 25 rokmi organizovali petície a protestné pochody. V posledných rokoch organizácia využila aj právne prostriedky na zabránenie ďalšej výstavby a to aj na Slovensku, kde podala žalobu s využitím slovenskej legislatívy, ale aj medzinárodného práva.

Pod petíciu proti spusteniu 3. a 4. bloku sa v Rakúsku podpísalo 200-tisíc osôb.  Gewesslerová tiež zdôrazňuje zomknutosť naprieč politickými stranami.

Takto to má vyzerať po vŕtaní vo vnútri jadrovej elektrárne Mochovce. Zdroj: Global 2000

Najväčším úspechom by bolo nespustenie do prevádzky

Najväčším úspechom by pre šéfku Global 2000 bolo nespustenie nových blokov do prevádzky. Ale aj odklad ich uvedenia do prevádzky je pre ňu dôležitým etapovým víťazstvom. Konečný cieľ je podľa nej podobný ako v rakúskej jadrovej elektrárni Zwentendorf. V referende v roku 1978 sa Rakúšania vyslovili proti jej spusteniu do prevádzky, i keď len tesnou väčšinou 50,47 : 49,53 percent. “Mochovce by sa mohli stať školiacim strediskom, ale žiadny reaktor by nebol uvedený do prevádzky,” vysvetlila Gewesslerová.

Medzinárodné preskúmanie

Podľa Gewesslerovej je nutné, aby Mochovce preskúmala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEO). Táto organizácia by transparentne zdokumentovala výsledky, aby mohli byť následne preskúmané. Túto požiadavku vyslovil aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz, pripojila sa aj šéfka opozície Pamela Rendi-Wagnerová. Pokým nebudú k dispozícii uspokojujúce výsledky kontrol, stavebné práce by sa mali na elektrárni prerušiť, tvrdí.

Šéfka Global 2000 Gewesslerová pochybuje o pozitívnom výsledku kontroly. Po katastrofe v japonskej Fukušime sa totiž normy pre jadrové elektrárne v Európe výrazne sprísnili. To, že by Mochovce s konceptom reaktorov zo 70. rokov dali dodatočne vylepšiť do takej miery, že by spĺňali vysoké bezpečnostné štandardy, Gewesslerová silno pochybuje.

Takto vyzerá podľa Global 2000 kabeláž vo vnútri jadrovej elektrárne Mochovce. Zdroj: Global 2000

Príklon k inej energii do roku 2040?

Kancelár Kurz nedávno navrhol vytvorenie zmluvy EÚ, ktorá by predpokladala úplné vyradenie jadrových zariadení z prevádzky. Gewesslerová to nevidí ako nereálne: “S odchodom Veľkej Británie by sme mali v EÚ väčšinu krajín, ktoré neprevádzkujú jadrové zariadenia.” Postupné vyraďovanie atómových elektrární je podľa nej reálny scenár. Podľa výpočtov Global 2000 je prechod na 100-percentne obnoviteľnú energiu uskutočniteľný do roku 2040.

Galéria
Aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz bojuje proti dostavbe Mochoviec. Zdroj: SITA/AP
Cena elektriny pre domácnosti sa môže v roku 2023 zvýšiť o tisíce EUR. ZDROJ: URSO
Ilustračná foto. Zdroj: TASR
Začína sa výmena jódových profylaktík v mestách a obciach v okolí jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce. ZDROJ: TASR
Na archívnej snímke dostavba nových blokov elektrárne v Mochovciach. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Na archívnej snímke dostavba nových blokov elektrárne v Mochovciach. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Na archívnej snímke dostavba tretieho bloku elektrárne v Mochovciach. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
navigate_before
navigate_next