Zahraničné

Rakúsko povolilo streľbu na vlkov gumenými projektilmi

Sankt Pölten – Rakúsko schválilo streľbu na vlkov gumenými projektilmi, ktoré ich majú odradiť od útokov na hospodárske zvieratá. Oznámili to v stredu miestne úrady, na ktoré sa odvoláva stanica ORF. Populácia vlkov prudko stúpa v mnohých európskych krajinách, čo vedie k nárastu vlčích útokov na dobytok.
Farmári v troch okresoch spolkovej krajiny Dolné Rakúsko budú mať preto do konca tohto roka právo strieľať na vlkov gumenými projektilmi, ktoré ich zaženú, ale neusmrtia, povedal námestník dolnorakúskej hajtmanky Stephan Pernkopf. Zároveň vyzval EÚ, aby prehodnotila svoju legislatívu o ochrane vlkov, ktoré už podľa neho “nie sú v ohrození”.
Počas uplynulých týždňov vlci v Dolnom Rakúsku neďaleko českých hraníc zabili 31 oviec, tvrdia miestne úrady. Svetový fond na ochranu prírody (WWF), podľa ktorého žije v Európe približne 12.000 vlkov, obvinil rakúske úrady z toho, že farmárom nedokážu pomôcť pri ochrane hospodárskych zvierat.
“Nebezpečenstvo nepredstavujú vlci, ale vytvorenie atmosféry strachu. Dolné Rakúsko už roky zlyháva pri ochrane stád, napríklad tým, že nebuduje oplotenia a farmárov nevzdeláva, ako majú žiť bok po boku s vlkmi,” vyhlásil WWF.
Poľovnícky spolok Dolného Rakúska zmiernenie pravidiel ocenil s tým, že tento krok vlkom “vštepí strach z človeka”. Spolok v tejto súvislosti vyzval tiež na diskusiu o povolení ostrého streliva.