Spoločnosť Zahraničné

Rakúsko preskúma podozrenia z predbiehania sa pri očkovaní na nový koronavírus

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

VIEDEŇ – Úrady v Rakúsku v utorok oznámili, že preveria informácie o údajnom predbiehaní sa pri očkovaní proti koronavírusu, uviedla agentúra AFP. 

V krajine majú prednosť klienti a zamestnanci domovov opatrovateľskej služby, v ktorých sa očkovanie začalo začiatkom tohto mesiaca. Z pomalého postupu očkovania je však verejnosť frustrovaná. Objavili sa obvinenia, že v domovoch opatrovateľskej služby boli po celej krajine zaočkovaní ľudia nezaradení do prioritnej skupiny, napríklad príbuzní opatrovateľov, miestni politici či zamestnanci obce.

Štátne zastupiteľstvo v Korutánsku skúma minimálne jeden prípad, keď vedenie domova pre seniorov údajne nariadilo podať vakcínu ľuďom, ktorí ešte na jej podanie nemali nárok, a to za poskytnutie daru. Podľa pokynov ministerstva zdravotníctva by zvyšné dávky vakcíny – napríklad, keď rezident nečakane ochorie alebo už nemôže byť očkovaný – mali podávať jednotlivcom starším ako 80 rokov, ktorí žijú v blízkosti.

Odborníci si nie sú istí, či takéto konanie možno označiť za trestný čin. Rakúsko v súčasnosti bojuje s druhou vlnou pandémie a zaviedlo tretí lockdown. Vláda ho cez víkend predĺžila o dva týždne do 8. februára ako súčasť opatrení v súvislosti so zjavne nákazlivejším variantom nového koronavírusu.