Domáce Politika Kauzy Top

Raňajkoval so Sulíkom, bojoval o Markízu, nenávidel Kuciaka. Marian Kočner bol roky chránený

Kočner má toho za sebou veľa. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Príbeh kontroverzného podnikateľa sa zrejme chýli ku koncu. Marian Kočner je oficiálne obvinený z vraždy. Krk mu pritom nezlomili jeho doterajšie kauzy. V pozornosti médií je pritom už viac ako dvadsať rokov, v nejednej sa objavovali aj jeho prepojenia či známosti s vplyvnými ľuďmi. Glob.sk vám prináša prehľad podnikateľových medializovaných káuz.

 

Hoci mal podnikateľ za sebou množstvo mediálne známych problémov, žiaden z nich sa netýkal násilnej trestnej činnosti. Smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je paradoxom aj preto, že samotný Kočner je vyštudovaný novinár.

Rodák z Ružomberka sa do medializovaných káuz zapletal už od deväťdesiatych rokov. Počas vysokej školy sa spoznal s Pavlom Ruskom. Ich vzťah bol štartérom nejednej kauzy. Hoci spočiatku boli nepriateľmi, v kauze zmeniek ťahajú za jeden povraz.

Učarovala mu Markíza

Kočner sa po prvýkrát zviditeľnil na konci deväťdesiatych rokov. Kauza vrcholila v septembri 1998 len niekoľko týždňov pred voľbami. Išlo o spor Kočnerovej firmy Gamatex s Pavlom Ruskom – vtedajším generálnym riaditeľom a majiteľom televízie Markíza. Hoci šlo na prvý pohľad o súkromný spor dvoch podnikateľov, kauza nabrala úplne iný rozmer. Vtedajší politici si z nej totiž z nej len chvíľku pred voľbami vytĺkali politický kapitál.

Výmenou za pohľadávku voči Markíze pomohol istý Siloš Pohánka Ruskovi s licenciou potrebnou na vysielanie. Svoju pohľadávku mal v roku 1998 predať za jednu korunu práve Kočnerovej firme Gamatex. Hodnota podielu mala aj s úrokmi presahovať sumu dvoch miliónov eur.

Keď si firma Gamatex pohľadávku uplatňovala, Rusko ju odmietol. Jeho vtedajšia spoločníčka, už vtedy s Ruskom rozhádaná Sylvia Volzová, však túto pohľadávku potvrdila. Kočnerova firma následne v exekúcií vydražila podnik Markíza – Slovakia. Získaním tejto firmy získal Kočner aj rozhodujúci vplyv v Slovenskej televíznej spoločnosti (STS), ktorá televíziu prevádzkovala.

V auguste do areálu Markízy vtrhol spolu s ochrankou a začal ju obsadzovať. Dvaja novinári sa však zabarikádovali a v živom vysielaní povedali, že “sloboda a demokracia sú v ohrození, pretože Markízu obsadila mafia”. Pár týždňov pred voľbami tak ľudia protestovali pred budovou Markízy – na tribúnach vtedy rečnil aj Robert Fico, či Mikuláš Dzurinda.

Rusko bol vo funkcii generálneho riaditeľa do roku 2000. V tom istom roku Kočner svoju firmu Gamatex predal prevádzkovateľovi STS. V súčasnosti spolu s Ruskom tvrdí, že súčasťou predaja boli aj zmenky, ktoré figurujú v ďalšej kauze.

V kauze zmeniek TV markíza je obvinený Marian Kočner, Pavol Rusko aj Štefan Ágh. Na snímke Pavol Rusko a Marian Kočner v roku 1998.
Foto: Archív – TASR, Vladimír Benko

Pomsta nadovšetko

Nepriateľstvo medzi Pavlom Ruskom a Mariánom Kočnerom sa však neskočilo ani po kauze Gamatex. Kočner sa chcel pomstiť, sám priznal, že kauza KIA bola odplatou Ruskovi. V roku 2004 sa podnikateľ dostal do sporu medzi majiteľmi pozemkov pri Žiline a vládou. Po tom, čo sa Kočner dozvedel že má pri Žiline vyrásť automobilka KIA, skúpil okolité pozemky. Rusko bol v tom čase ministrom hospodárstva. Kvôli sporom z minulosti Kočner pozemky odmietal vláde predať. V tej dobe ich bránil nielen vlastným telom, ale aj obrneným transportérom. Sám vtedy priznal, že mu nešlo ani o samotné pozemky či peniaze, ale o pomstu Pavlovi Ruskovi. Na predaji pozemkov nakoniec celkom solídne zarobil, mal si prísť až na 300-tisíc korún.

Milosť od Kováča

Prvá kauza Technopol sa začala v roku 1992. S odstupom času je kauza známa skôr v kontexte Mečiarovych amnestií, ako pre samotný čin. Kočner v kauze vystupoval spoločne s Martinom Syč-Milým, ale najmä s Michalom Kováčom mladším, synom vtedajšieho prezidenta Michala Kováča.

Malo ísť o fiktívnu tranzakciu, kedy mala slovenská firma Technopol vyplatiť holandskej firme 2,3 milióna dolárov za dodávku textilu, ktorá ale nebola nikdy zrealizovaná. Prípadom sa začala v roku 1993 zaoberať aj nemecká polícia, ktorá na základe výpovede istého Holanďana dopracovala až k prepojeniu na Slovákov. V roku 1994 vydal Interpol medzinárodný zatykač na Slovákov, ktorí mali byť zapletení do miliónového podvodu. Medzi podozrivými bol Michal Kováč mladší, Marian Kočner a Martin Syč-Milý. Vtedajší prezident Michal Kováč, otec jedného z aktérov, všetkým obvineným udelil milosť.

Po tom, ako bol unesený Michal Kováč ml. štátnymi orgánmi, sa po jeho boku opäť objavil Kočner. Ten mal finančné pomáhať kľúčovému svedkovi Oskarovi Fegyveresovi. Ten ako bývalý príslušník SIS vypovedal, že sa nevedomky podieľal na násilnom zavlečení prezidentovho syna do Rakúska. Okamžite po výsluchu odišiel do zahraničia, kde po čase dostal milión šilingov. Podľa medializovaných informácií mu peniaze poslal práve Marián Kočner.

Michala Kováča ml.uniesli posledný augustový deň 1995. Zdroj: TASR

Kuciakova kauza Technopol

Kauzu Technopol II. mediálne otvoril zavraždený novinár Ján Kuciak. Ľudia z Kočnerovho blízkeho okolia sú obvinení, že firmu vytunelovali. Polícia sa prípadom zaoberá už niekoľko rokov. Firma Technopol okrem známej budovy v Petržalke vlastní aj ďalšie niekoľkomiliónové nehnuteľnosti. Akcie firmy mala ukradnúť manželka dlhoročného riaditeľa Denisa Pávková a nehnuteľnosti boli presúvané z firmy na firmu – ako inak blízkych Marianovi Kočnerovi. Kauza sa vyšetruje.

Kamarátstvo s Bašternákom

Ladislav Bašternák je slovenský podnikateľ, kvôli ktorému Finančná správa vykonáva viac ako 20 kontrol. Hoci sa v súvislosti s bytovkou Bonaparte skloňuje najmä meno Roberta Fica, Kočner je označovaný ako Bašternákov bývalý biznis partner. V luxusnom komplexe dokonca vlastnil byt, ktorý je v tesnom susedstve s bytom expremiéra Fica. Aby toho nebolo málo, územné rozhodnutie tohto luxusného komplexu v roku 2004 magistrát odklepol firme FORUM GROUP, kde dnes sedí dcéra Mariana Kočnera. Bašternáka dnes odsúdili v kauze neodvedenia dane a poistného na päťročný trest odňatia slobody, ktorý by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Protest pred bytovým komplexom Bonaparte – Zdroj: SITA/Marko Erd

Raňajky so Sulíkom

Kočner sa môže pochváliť skutočne nadštandardnými vzťahmi so slovenskými politikmi. Okrem susedstva s Ficom mal mať veľmi blízky vzťah aj s lídrom opozičnej SaS Richardom Sulíkom – v tom čase predstaviteľom koalície. Nahrávka s názvom Sasanka zachytávala rozhovor vtedajšieho predsedu parlamentu Sulíka s kontroverzným podnikateľom. Tí spolu v roku 2011 viedli debatu o politike či o výmene Ivety Radičovej na poste premiérky. Kočner neskôr ich vzťah potvrdil. Sulík mal s podnikateľom pri častých raňajkách viesť siahodlhé debaty, v ktorých mal bývalú premiérku nazvať “ožratá trúba.” Mal tiež Kočnerovi z parlamentu hlásiť, ako pokračuje voľba generálneho prokurátora. Sulík sa s ním dokonca dohodol, že podporia Dobroslava Trnku, ktorý mal ku Kočnerovi veľmi blízko. Mali skutočne nadštandardné vzťahy. Vyšetrovateľom vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky sa podarilo dostať k nahrávke, na ktorej je zaznamenaný rozhovor medzi Trnkom a Kočnerom. Na zvukovom zázname má byť zachytené ako Kočner korumpoval Trnku, má sa tam hovoriť o úplatkoch ale aj o kšeftovaní s nahrávkou Gorila. Trnka v minulosti tiež čelil podozreniam, že v kauze Glance House voči Kočnerovi nezasiahol.

Samozvaný kráľ Donovalov

Problémy s vratkami DPH nemá len Bašternák. Kočner bol neraz nazývaný ako “majiteľ Donovalov” a niet sa čomu čudovať. Pre špekulatívne obchody s hotelmi na Donovaloch je však dnes obvinený z neoprávneného vyplácania vratky DPH za osem miliónov eur.

Opäť raz Markíza

Kočner sa stal mediálne známy vďaka Markíze, práve tá ho však aj dostala za mreže. Kauza Gamatex mala byť podľa Ruska a Kočnera ukončená aj vypísaním štyroch zmeniek na Kočnerovo meno. Rusko ich mal podpísať z titulu vtedajšieho generálneho riaditeľa. Markíza ich pravosť spochybňuje od začiatku sporu, tvrdí, že v účtovníctve firmy nie je a nikdy nebol tento krok zaznamenaný. Obaja muži sú v tejto veci obvinení, Rusko však vyviazol s monitorovacím náramkom. Kočner je dnes obvinený z ich falšovania a od júna sedí vo vyšetrovacej väzbe.

Na snímke kópie sporných podpisov zmeniek. FOTO TASR – Jakub Kotian

Vrah?

Rok aj mesiac po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Mariana Kočnera obvinili.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Kočnera z vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 8. marca. Likvidáciu mladého novinára si mal objednať kvôli jeho novinárskej práci.“Osobitne zdôrazňujem, že uznesenie o obvinení bolo vznesené na základe objektívnych dôkazov a nie na základe informácií médií či verejného tlaku,” zdôraznil prokurátor. Kočnerovi obvinenie doručili dnes. Nasledovať majú výsluchy.

Zároveň prokurátor tiež informoval o tom, že ďalším štyrom obvineným z vraždy – Tomáš Szabó, Miroslav Marček, Zoltán Andruskó a Alena Zsuzsová – navrhol vyšetrovateľ predĺžiť väzbu o sedem mesiacov. Je to maximálna možná lehota, ktorú mohol navrhnúť. Prokurátor tiež nevylúčil, že obvinenie môže byť vznesené aj voči ďalším osobám.

V rámci vyšetrovania vraždy novinára prehľadávali policajné zložky aj Kočnerove nehnuteľnosti. V trezore našli okrem iného nahrávku Gorily. Podľa dozorujúcich prokurátorov vyšetrovanie Kočnerovej osoby otvorilo niekoľko desiatok ďalších vyšetrovaní.

Galéria
Marian Kočner je momentálne v útekovej väzbe v Leopoldove. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Kočner je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Zdroj: TASR/Jakub Kotian
Policajné komando Lynx vykonáva od rána prehliadky v Bratislave a okolí v objektoch, ktoré patria Marianovi Kočnerovi. Podnikateľ je na mieste v sprievode kukláčov. Zdroj: FB PZ SR
Policajné komando Lynx pri vykonávaní prehliadok v Bratislave a okolí v objektoch, ktoré patria Marianovi Kočnerovi. Podnikateľ bol na mieste v sprievode kukláčov. Zdroj: FB PZ SR
Policajné komando Lynx vykonáva od rána prehliadky v Bratislave a okolí v objektoch, ktoré patria Marianovi Kočnerovi. Podnikateľ je na mieste v sprievode kukláčov. Zdroj: FB / PZ SR
Policajné komando Lynx vykonáva od rána prehliadky v Bratislave a okolí v objektoch, ktoré patria Marianovi Kočnerovi. Podnikateľ je na mieste v sprievode kukláčov. Zdroj: FB PZ SR
Policajné komando Lynx vykonáva od rána prehliadky v Bratislave a okolí v objektoch, ktoré patria Marianovi Kočnerovi. Zdroj: FB PZ SR
Zdroj: Ivan Majerský – TASR
Obhajcovia Mariana Kočnera nepochodili ani na Ústavnom súde. Zdroj: TASR – Jakub Kotian
Zdroj: TASR – Jakub Kotian
Marián Kočner (vľavo) – Zdroj: SITA/Diana Černáková
Podnikateľ Marián Kočner
Podnikateľ Marian Kočner požiadal o prepustenie z väzby. Zdroj: SITA/Diana Černáková
Policajné komando Lynx vykonáva od rána prehliadky v Bratislave a okolí v objektoch, ktoré patria Marianovi Kočnerovi. Zdroj: FB / PZ SR
Kočner sa s Kollárom pozná roky. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Z tlačovej konferencie podnikateľa Mariána Kočnera (na snímke) ku kauze Sasanka 28. februára 2012 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer
Pred Okresným súdom Bratislava I. 27. marca 2008, FOTO TASR – Pavel Neubauer
Marian Kočner chcel byť v roku 2006 primátorom Bratislavy. FOTO TASR – Mirsolav Košírer
navigate_before
navigate_next