Domáce Politika

Raši navrhne poslanecký prieskum na ministerstve zdravotníctva. Dôvodom je výber šéfa VšZP

Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Poslanec parlamentu Richard Raši (Smer-SD) navrhne na Výbore Národnej rady SR pre zdravotníctvo, aby sa urobil poslanecký prieskum na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR. Dôvodom je výberové konanie na šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii. Raši dúfa, že prieskum podporia aj koaliční poslanci.

 

Raši tvrdí, že ministerstvo pri výberovom konaní porušilo smernicu aj zákon. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) vybral podľa neho kandidáta, ktorý získal od komisie takmer najmenej bodov. “MZ ukázalo, ako sa výberové konania nerobia,” poznamenal. Taktiež doteraz nie sú na webových stránkach rezortu a poisťovne zverejnené žiadne údaje o konaní. “Je podozrenie, že toto výberové konanie prebehlo účelovo a netransparentne,” povedal opozičný poslanec.

Členovia zdravotníckeho výboru si chcú na rezorte naštudovať všetky materiály, ktoré mali byť zverejnené. Raši vyzval Krajčího, aby zverejnil, kto riaditeľa VšZP vyberal, aké bolo poradie uchádzačov podľa bodového ohodnotenia, aký projekt predstavil víťazný uchádzač a ako ho bude realizovať. Taktiež chce vidieť oficiálny zoznam kandidátov, ktorý nie je nikde zverejnený, a chce vedieť, prečo sa nekonalo verejné vypočutie kandidátov.

Ústne vypočutie uchádzačov na pozíciu predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa VšZP v jednej osobe realizovala päťčlenná komisia ešte druhého mája. O danú pozíciu malo záujem 24 uchádzačov, z toho 21 splnilo podmienky. Každý z členov komisie odporučil ministrovi zdravotníctva najlepších kandidátov. Na pozíciu vybrali Richarda Strapka.