Politika Domáce Top

Raši o situácii ĽSNS v parlamente: Čo sa stane, ak strana zanikne?

BRATISLAVA – Ak dôjde k rozpusteniu politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), poslanci za túto stranu budú môcť naďalej vykonávať svoj mandát v parlamente. Pre agentúru SITA to uviedol predseda parlamentného mandátového a imunitného výboru za Smer-SD Richard Raši.

„Pokiaľ Generálna prokuratúra dá podnet na zrušenie politickej strany, musí o tomto podnete rozhodnúť Najvyšší súd SR, ak ten povie áno, rozpúšťa sa strana, v tomto prípade ĽSNS, môže sa proti rozhodnutiu ešte odvolať,” vysvetlil s tým, že následne prípad prechádza na Ústavný súd SR.

Poslanci by ostali ako nezaradení

„ Ak by ústavný súd zrušenie potvrdil, došlo by k zániku strany. Potom zaniká poslanecký klub ĽSNS, ale poslanci zostávajú v parlamente ako nezaradení,” priblížil Raši, podľa ktorého si zároveň môžu vytvoriť poslanecký klub s iným názvom, keďže ich je 14, teda dostatok na to, aby mohli mať v NR SR založený poslanecký klub.

Dodal, že výnimka je, ak by niektorý z poslancov stratil z nejakého dôvodu mandát. „Uvoľnený mandát sa už neobsadzuje ďalším poslancom za danú stranu, ktorý by mal nasledovať, ako to býva bežne, pretože strana bola rozpustená,” povedal.

Bola by to historická udalosť

V takom prípade by v pléne parlamentu nesedelo 150 poslancov, ale o jedného poslanca, ktorý stratil mandát, menej. Ako poznamenal, podobná situácia, že by bola parlamentná strana rozpustená, sa v histórií Slovenska doposiaľ neudiala. V tomto prípade by z jeho pohľadu na verejnosti zanikla aj značka ĽSNS, a tak by súčasní kotlebovci museli začať budovať novú značku, čo by ich do istej miery mohlo oslabiť.

„Najväčším oslabením by bolo, keby odišli z parlamentu,” povedal. V súčasnosti na to však nástroj neexistuje. „Kedysi, keď sa tvorila Slovenská republika a zákon, dalo sa to ako možnosť, ale vtedy nikto zrejme nerátal, že by k tomu mohlo reálne dôjsť. Nik nečakal, že sa prejavy extrémizmu po desaťročiach od vojny dostanú do parlamentu,” uviedol.

Kotlebovci sa zatiaľ nevyjadrili

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal v stredu na Najvyšší súd SR návrh na rozpustenie politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy, informovala agentúru SITA hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike. Generálna prokuratúra týmto uzavrela prešetrovanie vyše 170 evidovaných podaní s požiadavkou podať Najvyššiemu súdu Slovenskej republiky návrh na rozpustenie politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, dodala. Hovorca Najvyššieho súdu SR Boris Urbančík potvrdil, že vec je už na správnom kolégiu súdu.

ĽSNS sa zatiaľ k iniciatíve prokurátora J. Čižnára nevyjadruje. V stanovisku, ktoré poskytli agentúre SITA, ho označili za ´politického´ prokurátora. Akonáhle budeme mať bližšie informácie, tak k situácii vydáme stanovisko, dodal podpredseda Milan Uhrík.

Foto: SITA