Spoločnosť Zahraničné Top

Rebríček najhodnotnejších pasov. Pozrite sa, na ktorom mieste skončilo Slovensko

BRATISLAVA – Pas je nevyhnutnou vstupenkou do krajín celého sveta. Pre mnohých je však tento doklad o identite skôr prekážkou, pretože nie na všetky pasy majú na hraničných kontrolách rovnakú hodnotu. Napríklad dokumenty z Japonska alebo Singapuru umožňujú bezvízový vstup do 189 krajín, zatiaľ čo afganské alebo sýrske pasy umožňujú vstup bez víz iba maximálne do 30 štátov. Z európskych krajín sú na tom z tohto hľadiska najlepšie Fínsko a Nemecko. Ako obstáli v rebríčku slovenské pasy?

 

Ako prednedávnom zverejnil tzv. Henley Passport Index, majú obyvatelia Japonska a Singapuru v rukách najhodnotnejšie doklady o totožnosti, ktoré im umožňujú vstup bez víz do 189 krajín sveta. Na druhom mieste skončilo Fínsko, Nemecko a Južná Kórea so 187 destináciami. Dánsko, Taliansko a Luxembursko sa umiestnili na tretej priečke (186 krajín). Na štvrtom mieste sú Francúzsko, Španielsko a Švédsko (185). Za nimi sa v rebríčku nachádzajú Holandsko, Portugalsko a Švajčiarsko (184 štátov).  

Najlepšie umiestnené krajiny. Zdroj: henleypassportindex.com

Slovensko sa spolu Lotyšskom a Slovinskom umiestnili na 10. priečke. Naše pasy nám umožňujú vycestovať bez víz do 179 štátov. Dve miesta pred nami skončila Česká republika (181).

Ani Slováci nie sú na tom zle. Zdroj: henleypassportindex.com

Niektoré pasy umožňujú svojim držiteľom vstúpiť bez víz (prípadne s vízom pri vstupe) iba do maximálne 40 krajín. Medzi ne patrí Bangladéš a Severná Kórea (39 štátov), Nepál (38), Líbya a Sudán (37), Jemen (33), Somálsko (31), Pakistan (30), Sýria (29) a Irak (27). Najhoršie sú na tom Afganci, ktorí majú bezvízový vstup iba do 25 krajín sveta.

Krajiny na posledných miestach. Zdroj: henleypassportindex.com