Zahraničné

Referendum bolo zbytočné. Definícia manželstva ostáva po starom

Zdroj: TASR / AP

BUKUREŠŤ – Referendum o zmene definície manželstva v rumunskej ústave je neplatné, pretože sa na ňom zúčastnilo málo voličov. Rumuni mali cez víkend možnosť hlasovať o zmene ústavy, ktorá by manželstvo definovala výlučne ako “zväzok medzi mužom a ženou”, svoj hlas však odovzdalo len 20,4 percent voličov. Na to, aby bolo referendum platné, bola potrebná minimálne 30-percentná volebná účasť.

Referendum iniciovali konzervatívne skupiny podporované rumunskou pravoslávnou cirkvou. Koalícia za rodinu, ktorá viedla kampaň za referendum, svoju snahu odôvodnila tým, že sa pokúša “ochrániť” definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy na ústavnej úrovni. Súčasná podoba ústavy konštatuje len to, že manželstvo je “zväzkom medzi dvoma manželmi”.

Koalícia za rodinu svoju prehru uznala ešte predtým, ako kompetentné orgány oznámili celkovú volebnú účasť. “Nabudúce uspejeme,” uviedol hovorca skupiny Mihai Gheorghiu.

Plebiscit sa stretol s kritikou skupín podporujúcich rovnosť párov rovnakého pohlavia. Oponenti referenda argumentovali, že pre zmenu ústavy by sa členovia LGBTI komunity mohli cítiť ako druhotriedni občania a iné netradičné rodiny by sa mohli stať cieľom diskriminácie. “Ukázali sme, že sa nedáme zmiasť politickou agendou, ktorá nás vyzýva k nenávisti a polarizácii spoločnosti,” vyjadrila sa skupina podporujúca práva homosexuálnych ľudí Accept v stanovisku pred konečným oznámením volebnej účasti na referende. Nízka účasť podľa nej ukazuje, že občania “chcú Rumunsko založené na demokratických hodnotách”.

Ako však pripomína spravodajský portál BBC, v praxi sa aj napriek neúspešnosti referenda nič nemení. Rumunsko neposkytuje právnu ochranu párom rovnakého pohlavia ani neuznáva homosexuálne manželstvá.

Rumunsko naďalej neuznáva homosexuálne manželstvá. Zdroj: TASR / AP