Domáce Politika Spoločnosť

Reforme verejnej správy sa bude v parlamente venovať špeciálna komisia

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Reforme verejnej správy sa bude v Národnej rade (NR) SR venovať špeciálna komisia, ktorá bude zriadená pod parlamentným výborom pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Zastúpenie v nej budú mať aj Združenie samosprávnych krajov SK8, Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únia miest Slovenska (ÚMS) či štátne orgány. V pondelok to oznámil predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) po stretnutí s predsedami samosprávnych krajov.

 

Šéf parlamentu tvrdí, že je potrebné dobudovať reformu štátnej správy a regionálnu reformu. Predseda Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj Jozef Lukáč (Sme rodina) preto podľa slov Kollára zriaďuje v parlamente špeciálnu komisiu, v ktorej bude mať svoje miesto aj SK8. “Predsedovia samosprávnych krajov majú v NR SR dvere otvorené. Reformu treba dokončiť. Je to aj v súlade s programovým vyhlásením vlády (PVV),” skonštatoval Kollár s tým, že SK8 zastupuje 100 percent obyvateľov Slovenska a ich hlas musí byť vypočutý.

Predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič, ktorý je zároveň predsedom SK8, priblížil, že na pondelkovom stretnutí s predsedom parlamentu riešili najmä reformu verejnej správy. Viskupič tvrdí, že prišiel čas na to, aby táto reforma bola dotiahnutá do konca. “V PVV sa na tento účel spomína zriadenie výboru, ktorý bude pod vládou pracovať, a je dobré, že na úrovni NR SR sa zriadi komisia. Účelom komisie je dať na stôl otázky, ktoré otvára ZMOS, ÚMS a SK8, aby sme v procese dokončenia transformácie verejnej správy mohli pokročiť,” uviedol.

Združenie SK8 preberalo s Kollárom aj možnú zmenu financovania samospráv. “Nechceme byť viac akoby rozpočtovými organizáciami štátu tým, že sme priamo závislí od jednej dane, a to dane z príjmu fyzických osôb,” povedal predseda TTSK. Na úrovni parlamentu navrhuje otvoriť diskusiu o lepšom a stabilnejšom modeli samospráv, či už z hľadiská obcí, miest, ale aj vyšších územných celkov. SK8 volá aj po vzniku doložky pri prijímaní zákonov na účely samospráv, kde by sa mohli samosprávy priamo vyjadriť a vstúpiť do legislatívneho procesu.