Spoločnosť Domáce

Registrácie nových osobných áut v januári klesli. Najpredávanejšou značkou pritom naďalej zostáva Škoda

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Registrácie nových osobných automobilov sa na Slovensku v úvode tohto roka znížili o vyše desatinu. Podľa údajov Združenia automobilového priemyslu SR (ZAP) sa totiž v januári zaznamenali registrácie 7 096 nových osobných vozidiel, čo predstavuje medziročný pokles o 11,9 %. Najpredávanejšou značkou osobných áut pritom na Slovensku naďalej zostáva Škoda s januárovým podielom 19,6 %, nasleduje Hyundai s 9,7 % a Volkswagen s 8,9 %. Takmer dve tretiny nových osobných automobilov registrovaných v januári mali pritom benzínový pohon. Podiel dieselových motorov dosiahol 30,4 %.

Na druhej strane registrácie malých úžitkových automobilov v januári medziročne stúpli o 17,8 % na 609 vozidiel. V tejto kategórii vozidiel v januárových registráciách dominovali automobily značky Peugeot s podielom bezmála 40 %, nasledovali úžitkové automobily Fiat s podielom 11,4 % a na tretiu priečku sa dostala automobilka Volkswagen s podielom 10,1 %.

ZAP v prvom mesiaci tohto roka zaznamenal aj 20 registrácií nových nákladných automobilov do 12 ton, čo znamenalo medziročný pokles o takmer 40 %. V tejto kategórii dominovala v januári so 40-percentným podielom značka Iveco, nasledovali nákladné vozidlá Man s 25 % a DAF s 15 %.

Medziročne sa znížili aj registrácie nákladných automobilov nad 12 ton. V januári počet registrácií nových vozidiel v tejto kategórii medziročne klesol o vyše 20 % na 357 kusov. Najväčší podiel na registráciách nových nákladných automobilov nad 12 ton pritom držala značka Scania na úrovni 28 %, nasledoval Man s 26,9 % a Mercedes-Benz s 16,5 %.

Registrácie nových autobusov sa v januári medziročne znížili o 44,4 % na 18 kusov, z čoho 38,5 % predstavovali autobusy Setra a vyše 23 % bol podiel autobusov Neoplan.

 

Registrácie nových osobných automobilov sa na Slovensku v úvode tohto roka znížili o vyše desatinu. Zdroj: TASR / Andrej Galica