Politika Domáce Top

Remišová obviňuje ministerstvo školstva z ďalšieho plytvania peňazí

BRATISLAVA – Ministerstvo školstva pokračuje v plytvaní našich spoločných peňazí a ohrozuje zmysluplné využitie eurofondov na vedu a výskum. Informovala o tom dnes na tlačovej besede poslankyňa Národnej rady SR za hnutie OĽaNO Veronika Remišová s tým, že keď nejaký úrad podpisuje miliónovú zmluvu posledný pracovný deň v roku, treba zbystriť pozornosť.

„Je to tak aj pri zmluve v hodnote viac ako päť miliónov eur, ktorú tesne pred koncom roka podpísala ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS). Zmluva sa týka poradenských služieb pre eurofondový Operačný program Výskum a inovácie, najmä pre Výskumnú agentúru ministerstva, ktorá bola v centre letného eurofondového škandálu,” povedala.

Robia to už interní zamestnanci

Ministerstvo si podľa Remišovej konzultantov objednáva v podstate na rovnaké práce, aké už robia jeho zamestnanci, a to na prácu, ako je podpora pri riadení programu, príprava projektov, príprava výročných správ, príprava programových dokumentov a podobne.

„Kým zamestnanci majú často dlhoročné skúsenosti s riadením programu na podporu výskumu, od konzultantov ministerstvo požaduje iba trojročnú prax, a prax dokonca nemusí byť v oblasti projektov na podporu výskumu, ani eurofondov vo všeobecnosti,” uviedla Remišová.

95 eur na hodinu

Uviedla, že ministerstvu stačí prax v oblasti iných nástrojov zahraničnej pomoci, čo je podľa nej veľmi všeobecný pojem a môže sa týkať programov s úplne inými pravidlami, ako je Operačný program Výskum a inovácie.

„Kým však vlastným zamestnancom ministerstvo platí od päť do desať eur na hodinu, externým konzultantom bude platiť 95 eur na hodinu. Ich bežný pracovný mesiac tak bude stáť takmer 16-tisíc eur, kým bežný zamestnanec ministerstva s rovnakými, ak nie väčšími pracovnými skúsenosťami, dostane okolo 1 000 eur,” dodala poslankyňa.

Nová zmluva zabezpečí dvojnásobok

Remišová pripomenula, že jeden z dvoch členov konzorcia (Visions Consulting, s.r.o.) poskytoval do minulého roka v rezorte školstva podobné služby, aké sú aj v novej zmluve – poradenstvo v oblasti verejného obstarávania.

„Ale kým do minulého roka mu ministerstvo platilo sadzbu 48 eur na hodinu, podľa novej zmluvy bude platiť dvojnásobok. Starú zmluvu zrušili v auguste týždeň potom, ako bola firma určená za víťaza súťaže pre novú zmluvu,” dodala.

Konflikt záujmov?

Podotkla zároveň, že táto firma na svojej internetovej stránke uvádza, že sa venuje príprave žiadostí na dotácie z eurofondov a tiež riadeniu projektov a poradenstvu pri verejnom obstarávaní. „V referenciách si udáva aj projekty financované z eurofondov. Je teda otázne, či náhodou nebude ministerstvu radiť aj pri projektoch, na ktorých sa sama podieľala, alebo plánuje podieľať,” povedala.

Remišová chápe, že štát nemôže mať odborníkov na všetko a potrebuje si preto objednávať aj externé poradenské služby. „Za milióny eur si však nemôže objednávať práce administratívnej povahy, ktoré musia zvládnuť jeho vlastní zamestnanci. Vystavuje sa tak konfliktu záujmov a trestuhodne hazarduje so schopnosťou spravovať štát a s kvalitou ľudí v štátnej správe. Po zrušení analytického útvaru na ministerstve a zastavení akýchkoľvek reforiem v školstve je to ďalší dôkaz, že SNS pod vedením Andreja Danka nezvláda spravovanie našej krajiny,” uzavrela.

Nehospodárne nakladanie

Poslanec NR SR za OĽaNO Miroslav Sopko si myslí, že ministerstvo školstva nehospodárne nakladá s verejnými zdrojmi. „Od neho závisí, či naša krajina zostane iba montážnou dielňou strojárenských firiem alebo či dáme školstvo do poriadku, aby produkovalo vzdelaných ľudí, ktorí si ľahko nájdu prácu s vyššou pridanou hodnotou, teda dobre platenú prácu,” povedal.

Podľa neho externí experti zarobia za päť hodín viac ako mnohí nepedagogickí zamestnanci v školstve. „To je absolútne neprijateľné. Je to neúcta voči ľuďom, ktorí robia v školstve,” uzavrel.

Foto: SITA