Politika Domáce Parlamentné voľby Top

Bratovražedný boj začína. Matovič sa kvôli Remišovej obul do Kisku aj Beblavého

Veronika Remišová opúšťa Igora Matoviča. Zdroj: Zdroj: archív

BRATISLAVA – Zo strany Igora Matoviča sa môže skutočne stať “strana jedného muža.” To, o čom sa dlho hovorilo, sa dnes stalo realitou. Jedna z najsilnejších konzervatívnych tvárí hnutia Veronika Remišová odchádza. Na sociálnej sieti  aj novinárom oznámila, že ona ani ďalší štyria poslanci nebudú kandidovať za hnutie Igora Matoviča v budúcich parlamentných voľbách. K Remišovej sa pridala aj Elena Červeňáková, Soňa Gáborčáková, Jozef Lukáč a Anna Verešová.

 

Vo svojom statuse na sociálnej sieti zároveň skritizovala “uzavretosť” hnutia Igora Matoviča. Podľa nej chcú ľudia zmenu a ona si nemyslí, že strana Igora Matoviča je pre ňu to pravé. Podľa nej však veľa dosiahli a podarilo sa im prispieť k zmene. “Politika neustáleho konfliktu možno funguje krátkodobo, no dlhodobý úspech zabezpečí len spolupráca. Mnohé problémy, ktoré ľudí na Slovensku trápia, sa roky neriešili. Momentálne nie je dôležité kto kde je, ale čo chceme pre Slovensko urobiť,” píše Remišová.

Poslanci dokončia júnovú schôdzu s  kolegami v  poslaneckom klube, keďže majú spoločné poslanecké návrhy a Veronika Remišová sa týmto dňom vzdáva funkcie predsedníčky poslaneckého klubu.

Medzi dôvodmi nekandidovať za hnutie Matoviča spomenula, že poctivá politika sa nedá robiť bez spolurozhodovania ľudí v regiónoch. “Na cestách po Slovensku sme sa dlhodobo stretávali s ľuďmi a sympatizantami, ktorí sa cítili zabudnutí a oklamaní a hovorili, že politikom sú dobrí len pred voľbami, keď treba zaplniť kandidátky a hodiť do urny hlas. OĽaNO existuje od roku 2011 a doteraz nedokázalo zapojiť ľudí v regiónoch do svojej činnosti a regióny sa žiadnym spôsobom nepodieľajú na spolurozhodovaní v hnutí.” Zároveň dodala, že ľudia v regiónoch najlepšie vedia, aké sú problémy, čo ich trápi a majú právo ovplyvňovať činnosť hnutia, za ktoré bojujú.

Poslankyňa otvorene nepovedala, kam povedú jej kroky. Dlhodobo sa však hovorí o jej odchode k Andrejovi Kiskovi. On sám to včera nevylúčil.

Zároveň po jeho včerajších vyjadreniach pre Postoj všetko nasvedčuje tomu, že jeho strana bude konzervatívna. Veronika Remišová je silná tvár, ktorá by mohla Kiskovo hnutie posilniť. Zároveň by bola jednou z mála jeho ľudí, ktorí majú skúsenosť s vysokou politikou.

Igor Matovič viackrát verejne vyzval Veroniku Remišovú “aby sa už konečne rozhodla”. Podľa neho svojim váhaním ublížila viacerým ľuďom. Remišová však ani na svojom brífingu nepovedala, kam budú smerovať jej ďalšie kroky. “Považujem za korektné jednu kapitolu ukončiť a preto dnes nebudem prezrádzať viac o mojej budúcnosti,” povedala Remišová. Zároveň uviedla, že svoje rozhodnutie verejnosti oznámi najneskôr do oficiálneho začatia kampane.

Igor Matovič pred malou chvíľou predstavil podporu pre svoju platformu Odvážne. Je ňou Zlatica Kušnírová. Novinári sa počas tlačovky pýtali aj na odchod jeho poslancov, Matovič avizoval tlačovku klubu o dve hodiny. “O ich odchode som sa dozvedel pred desiatimi minútami,” povedal Matovič. Zároveň skritizoval Andreja Kisku za to, že mu vykráda hnutie. Podľa neho bolo  oznámenie o odchode poslancov zákerne načasované tesne pred jeho tlačovú besedu. “Kiska aj Beblavý sa im poďakujú za zradu,” povedal Matovič.

Bratovražedná vojna

Matovičovo hnutie sa po dvoch hodinách od oznámenia odchodu poslancov postavilo pred novinárov. V klube OľaNO zostalo už len 10 poslancov. “Trošku nás to mrzí,” povedal Matovič na margo odchodu poslancov. Tí oznámili odchod na poslaneckom klube.

Podľa Matoviča mu ľudia z klubu odchádzajú preto, že nechcú kandidovať z konca kandidátky. Podľa neho je to totiž veľká výzva, ktorú nie každý zvládne. “DNA klubu OĽaNO je, že dáva slobodu,” povedal an tlačovke aj Eduard Heger.

Jaroslav Naď, ktorý do politiky šiel najmä kvôli Veronike Remišovej povedal, že je rád, že sa “vyčistil vzduch” a že v klube ostali len tí ľudia, ktorí chcú “kopať za tím.” 

Podľa Matoviča nie je pravda, že by nemali dostatočnú podporu v regiónoch. Podľa nich s ľuďmi v regiónoch pracujú a tento argument nie je na mieste. “Sme slobodné hnutie, každý môže odísť aj prísť, kedy chce,” povedal Matovič.

Za ľudí berie aj Matovičových ľudí

OĽaNO môže pritom ohroziť najmä novovznikajúca strana Andreja Kisku Za ľudí. Budú zrejme oslovovať rovnaký typ voliča. Prezidentov projekt je totiž konzervatívny a rovnako ako OĽaNO, tak aj Kiska okolo seba združuje verejne známe mená. Hoci zatiaľ program strany nepoznáme ako celok, aj prezident hovorí o “boji proti korupcii.”

Matovič viackrát Kisku skritizoval, že vykráda OĽaNO. 

Pokiaľ majú dve strany rovnakú agendu, je vysoko pravdepodobné, že budú oslovovať rovnakého voliča. Igor Matovič sa teda zrejme preto snaží ukázať, že on je ten “kresťanskejší.” Môže však ohroziť KDH, ktoré sa pod vedením Alojza Hlinu snaží opäť vrátiť do parlamentu.

Igor Matovič sa snaží zaujať kresťanov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Preferencie v poslednom čase nie sú pre Matovičovo hnutie pozitívne. Hoci sa dlhodobo pohyboval na úrovni 10%, dnes jeho strana vykazuje oveľa menší výtlak. Kiskova strana ešte nebola ani oficiálne predstavená a už o percentá “okradla” takmer všetky strany. Hnutiu Igora Matoviča síce zobrala len 0,6%, to by však mohol byť len začiatok. Pokiaľ by Andrej Kiska k sebe pritiahol Veroniku Remišovú, mohol by získať výraznú časť kresťanských voličov.

Matoviča počas posledných rokov opúšťa jeden poslanec za druhým. Niektorí si pozakladali vlastné strany, iní odišli k už existujúcim subjektom. Matovičova strana tak môže skutočne skončiť ako strana jedného muža.