Politika Zahraničné

Republikáni chcú vo veci obvinenia Trumpa do Senátu predvolať aj Huntera Bidena

Republikáni chcú vo veci obvinenia Trumpa do Senátu predvolať aj Huntera Bidena. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Skupina amerických republikánskych senátorov sa stretla vo štvrtok s vysokopostavenými predstaviteľmi Bieleho domu, aby prediskutovali možnú stratégiu vo veci obvinenia prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s impeachmentom, a to pre prípad, ak sa dostane do Senátu amerického Kongresu.

 

Informoval o tom denník The Washington Post, pričom citoval zdroje oboznámené so situáciou. Podľa tohto zdroja konečné rozhodnutie v tejto veci ešte nebolo prijaté. Z jedného z diskutovaných scenárov však vyplýva, že konanie v hornej komore by bolo obmedzené na približne dva týždne. Takýto časový limit umožní zachovať legitimitu procedúry, a zároveň nespôsobí republikánovi Trumpovi veľké politické škody.

Senátori dúfajú, že súdny proces sa skončí uznaním Trumpovej neviny. Na tomto stretnutí sa diskutovalo aj o možnosti predvolania svedkov pred Senát, ktorí nesvedčili v demokratmi ovládanej Snemovni reprezentantov.

Išlo by najmä o Huntera Bidena. Je to syn bývalého viceprezidenta USA Josepha Bidena, ktorý sa uchádzača o nomináciu Demokratickej strany pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2020.

Hovorca Bieleho domu Hogan Gidley vo štvrtok uviedol, že Trump chce, aby sa jeho kauza dostala do Senátu. Verí totiž, že konanie v Senáte, ovládanom republikánmi, bude spravodlivé.

Okrem toho Biely dom očakáva, že ako svedkovia budú do Senátu predvolaní Adam Schiff, predseda výboru Snemovne reprezentantov pre tajné služby, exviceprezident USA Joe Biden a jeho syn Hunter, ako aj nemenovaný americký spravodajský dôstojník, ktorý upozornil na obsah júlového telefonického rozhovoru medzi Trumpom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Trump podľa niektorých tvrdení požiadal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Ukrajina začala vyšetrovať rodinu jeho možného rivala Joea Bidena vo voľbách v roku 2020 – pritom na Zelenského robil nátlak tým, že pozastavil vojenskú pomoc Ukrajine, americkému spojencovi, ktorý čelí agresii Ruska.

Demokrati tvrdia, že telefonát dokazuje, že Trump zneužil svoj úrad na nátlak na zahraničného lídra, aby mu ten politicky pomohol.