Domáce Ekonomika

Rezník vracia na televízne obrazovky reláciu Reportéri

BRATISLAVA: Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa pripravuje na opätovný návrat investigatívnej relácie Reportéri a počíta s novinárom, publicistom a spisovateľom Jozefom Hajkom, ktorý bude moderovať nedeľnú politickú diskusiu O 5 minút 12. Na dnešnom rokovaní Rady RTVS o tom členov rady informoval generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Z minulotýždňovej prezentácie príprav na spustenie Reportérov podľa šéfa rádiotelevízie vyplýva, že „už je hotová grafika, sú vybraté moderátorky, je stabilizovaná redakcia. Táto prezentácia dopadla veľmi dobre, bez vážnejších výhrad kohokoľvek. Začíname v štandardnej jesennej vysielacej štruktúre v pôvodnom čase. Redakcia má svojho šéfa, systémovo sa pracuje na jednotlivých témach. Relácia bude mať v zásade vždy dve reportáže, ktoré budú hĺbkovejšie, detailnejšie. Momentálne máme sedem plus dvoch ľudí, takže každý jeden redaktor bude mať dosť času na to, aby sa na svoju reportáž pripravil, nielen čo sa týka koncepcie, ale aj dostatočného konzultovania už v čase príprav s právnikmi“.

RTVS podľa Rezníka počíta s Jozefom Hajkom ako novým moderátorom politickej diskusnej relácie O 5 minút 12 a pokračujú s ním v príprave na reláciu. Rezník tvrdí, že bez toho, aby čokoľvek spochybnil, tak rovnako, ako mali zálohu v prípade predchádzajúceho moderátora Martina Strižinca, tak na zálohu myslia aj teraz. Bývalý moderátor O 5 minút 12 Martin Strižinec je jedným z kandidátov na moderátora novej vlastnej relácie RTVS o vede, ktorá sa začne vysielať na jeseň pod názvom Experiment. Rádiotelevízia sa v súčasnosti pripravuje na priamy prenos z osláv Slovenského národného povstania a na špeciálne vydanie O 5 minút 12 k oslavám Dňa Ústavy SR, ktoré bude moderovať Ľubomír Bajaník.

Verejnoprávny RTVS 8. januára informoval, že po 15. januári zlúči investigatívnu reláciu Reportéri s reláciou občianskej publicistiky Občan za dverami. V reakcii na to sa na Radu RTVS, manažment RTVS a vedenie spravodajstva RTVS otvoreným listom obrátila redakcia Reportérov RTVS. Oficiálne dôvody pozastavenia relácie označili za „nekorektné a faktami nepodložené“. Následne dlhoročný investigatívny novinár, moderátor a jeden z redaktorov Reportérov Pavol Fejér oznámil, že ponuku prejsť do redakcie Občan za dverami neprijme. Zrušenie Reportérov a tiež zmeny v tíme rozhlasových debát Dejiny.sk kritizovala medzinárodná novinárska organizácie Reportéri bez hraníc. Zrušenie jedinej investigatívnej televíznej relácie na Slovensku spomenuli Reportéri bez hraníc medzi dôvodmi poklesu SR v celosvetovom rebríčku slobody médií o desať miest, zo 17. miesta v roku 2017 na 27. priečku v tohtoročnom rebríčku. Ostrý nesúhlas so zrušením samostatnej relácie Reportéri vyjadrilo aj množstvo ďalších organizácií a osobností. K téme sa vyjadrili aj viacerí politici z vládnej koalície, ako aj z opozície. Vedenie RTVS následne 18. januára na Rade RTVS oznámilo, že má záujem o silnú a vyprofilovanú investigatívnu reláciu Reportéri a investigatívu ako žáner neruší, ale posilní. Na spomínanom rokovaní Rady RTVS dal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník verejný prísľub, že od jesennej sezóny, po 15. septembri, sa jediná investigatívna relácia na Slovensku vráti na televízne obrazovky. Rezník sa zároveň zaviazal, že bude Radu RTVS informovať o tom, ako pokračujú prípravy na spustenie nových Reportérov. Podľa Rezníka sa budú snažiť, aby s redakčným tímom spolupracoval aj právnik, ktorý bude redaktorom pomáhať, nie však obmedzovať ich tvorivú slobodu.

Relácia Reportéri získala za svoje reportáže viacero ocenení. Jej redaktori sa opakovane stali nositeľmi prémií Výročných cien Literárneho fondu za novinársku tvorbu a laureátmi Novinárskej ceny. Za ostatných šesť rokov dostali Reportéri RTVS od Rady pre vysielanie a retransmisiu dve sankcie najnižšieho stupňa, teda upozornenie o porušení zákona o vysielaní a retransmisii. Ide o nefinančný typ sankcie