Spoločnosť Koronavírus Domáce

Rezort diplomacie eviduje vyše 3-tisíc žiadostí slovenských občanov o repatriáciu

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Rezort slovenskej diplomacie v súvislosti s výskytom nového koronavírusu eviduje 3144 žiadostí o repatriáciu na všetkých kontinentoch. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Juraj Tomaga.

 

Doposiaľ sa podľa Tomagu v spolupráci s MZVaEZ na Slovensko vrátilo 1059 jeho občanov, vrátane tých, ktorí sa do krajiny letecky vrátia v piatok večer z Londýna. V uvedenom počte sú podľa rezortu diplomacie započítané aj individuálne návraty občanov SR.

“Na Slovensko už pricestovali občania SR z Tirolska, Maďarska či Prahy. V spolupráci s českými a maďarskými partnermi sme prepravili záujemcov z Maroka a Kanárskych ostrovov. Dnes, respektíve zajtra by mal prísť autobus z Ríma, rovnako autobus s 24 našimi občanmi zo Slovinska a Chorvátska. Zajtra by mala do Nemecka priletieť skupina ôsmich slovenských občanov z Dominikánskej republiky, ktorí boli repatriovaní špeciálnym nemeckým letom. Nasledovať bude ich doprava na Slovensko. Pozajtra očakávame príchod troch autobusov z Británie a ďalších troch autobusov z Holandska a 21. až 22. marca očakávame prílet našich občanov z Londýna,” uviedol Tomaga. Dodal, že let zo Spojených štátov je v procese príprav.

Tomaga tiež pripomenul, že pri repatriácii majú prednosť tehotné ženy, maloletí, občania vyslaní do zahraničia za prácou a študenti slovenských univerzít. Dodal, že najviac záujemcov o repatriáciu je v Spojenom kráľovstve a v Spojených štátoch. Vysoký záujem je aj v Madride, v Rakúsku či v Berlíne.

“Pre všetkých občanov, ktorým pomôžeme s návratom do vlasti, platí povinná nariadená karanténa v zariadení určenom Ministerstvom vnútra (MV) SR, ktorá po negatívnom výsledku testovania môže pokračovať v domácom prostredí,” uzavrelo MZVaEZ SR.