Rezort obrany čaká na cenové ponuky. Plánuje zaobstarať nové stíhačky a radary

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Ministerstvo obrany SR v súčasnosti komunikuje s oslovenými výrobcami rádiolokačnej techniky s cieľom prípravy cenových ponúk. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa rezortu Danka Capáková s tým, že ministerstvo oslovilo 12 krajín.

Rezort plánuje obstarať nové rady cez vládu príslušného výrobcu (government to government) v hodnote 155 miliónov eur. Rezort obrany obdobným spôsobom obstará aj nové supersonické lietadlá F-16 Block 70/72 či obrnené transportéry typu 8×8 s názvom Vydra. Vojakom pribudnú nové radarové systémy stredného, malého a blízkeho dosahu.

„Ministerstvo obrany SR oslovilo v súvislosti s obstaraním 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu vlády 12 krajín. Rezort obrany komunikuje s oslovenými krajinami s cieľom zabezpečiť prípravu cenových ponúk,“ uviedla Capáková. Ešte predošlé vedenie Ministerstva obrany SR chcelo obstarať rádiolokačnú techniku pomocou medzinárodnej súťaže. Tá však bola v apríli tohto roka definitívne zrušená.

Rezort obrany plánuje v časovom horizonte rokov 2018 až 2025 obstarať sedemnásť 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu v predpokladanej rámcovej sume 155 090 000 eur vrátane DPH. Okrem radarov ministerstvo plánuje obstarať aj novú kolesovú techniku typu 8×8 a 4×4. Slovenským vojakom by mali pribudnúť do výzbroje aj ďalšie viacúčelové vrtuľníky UH-60M Black Hawk či nadzvukové stíhačky typu F-16 Block 70/72, za takmer 1,6 miliardy eur.

Viac o téme: cenová ponuka, Danka Capáková, dosah, hodnota, Horizont, krajina, lietadlá, ministerstvo, obrana, obstaranie, príprava, radar, rádiolokátor, rezort, spôsob, stíhačka, suma, súťaž, systém, technika, transportér, vedenie, vláda, vojak, vrtuľník, Vydra, výrobca, výzbroj

Súvisiace články