Politika Domáce

Rezort školstva si vyžiadal vyjadrenie hodnotiteľky projektu NaviDate. Podľa Remišovej došlo k nezrovnalosti

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA– Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVŠ) SR potvrdilo, že si vyžiadalo vyjadrenie od hodnotiteľky projektu NaviDate v súvislosti s prideľovaním stimulov na výskum a vývoj. Podľa poslankyne Národnej rady (NR) SR Veroniky Remišovej (OĽaNO) malo v tomto prípade dôjsť k nezrovnalosti v bodovom hodnotení projektu.

 “Hodnotiteľka potvrdila, že hodnotenie vložené do systému bolo vypracované ňou osobne. Z toho vyplýva, že nezrovnalosť 94 a 84 bodov bola obsiahnutá v pôvodnom hodnotení od hodnotiteľky a nebola upravovaná pracovníkmi ministerstva,” uviedol v utorok odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva. Remišová uviedla, že je presvedčená, že ide o zjavný podvod. “Pretože s 94 bodmi bol projekt (NaviDate) tesne nad čiarou a od štátu dostal vyše 700.000 eur. Ak by počet v hodnotení nebol zmenený, tak projekt tejto firmy by v celkovom hodnotení skončil výrazne nižšie a predbehli by ho iné firmy. Tento projekt by peniaze nedostal, keby tam bol pôvodný počet 84 bodov,” povedala Remišová.

Dôkladnejšia kontrola

Ministerstvo uviedlo, že si “plne uvedomuje vážnosť vzniknutej situácie, preto v tejto veci prijalo viacero zásadných opatrení”. “Podali sme trestné oznámenie, prijali sme disciplinárne a personálne opatrenia a na sekcii vedy a techniky sa uskutočňuje audit s cieľom zabezpečiť, aby kontrola bola vykonávaná ešte dôkladnejšie,” dodalo ministerstvo. Rezort školstva sa zároveň ohradzuje voči obvineniam z účelového zvyšovania bodov, subvenčného podvodu a podobného nekalého konania. “Škandalizovanie procesu hodnotenia môže mať vážny negatívny dosah na ochotu hodnotiteľov a inštitucionálnu kapacitu rezortu v oblasti hodnotenia projektov,” dodalo MŠVVŠ.

Rezort školstva pridelil viac ako 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Medzi úspešnými žiadateľmi sú však podľa poslanca NR SR Branislava Gröhlinga (SaS) aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Podľa Remišovej celkový systém prideľovania stimulov vyzerá ako veľmi netransparentný a rozdávajúci peniaze “od buka do buka”.

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) má čeliť odvolávaniu pre problémy s prideľovaním stimulov na projekty na výskum a vývoj. Ministerka už vyhlásila, že ona sama odstúpiť neplánuje. Podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze s cieľom vysloviť nedôveru Lubyovej odovzdá opozícia ešte tento týždeň, a to po absolvovaní voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Pre TASR to potvrdila Remišová.

 

Ministerka rezortu školstva Lubyová. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz