Domáce Politika

Rezort vnútra pracuje na novele zákona. Umožní voliť zo zahraničia prezidenta a europoslancov

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Ministerstvo vnútra SR pracuje na novele zákona, ktorá by umožnila voliť poštou zo zahraničia vo voľbách do európskeho parlamentu a vo voľbách prezidenta. V reakcii na žiadosť verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej o zmenu volebnej legislatívy, ktorá by priniesla možnosť voliť zo zahraničia pre všetky typy volieb to pre agentúru SITA uviedlo Ministerstvo vnútra (MV) SR.

„Keďže ide o rozsiahlu novelu a vyžaduje si vyriešiť niektoré postupy, napríklad mechanizmus na zamedzenie dvojitého hlasovania pri voľbách do EÚ, ako aj nastavenie správnych lehôt pri voľbe prezidenta, termín na jeho predloženie do legislatívneho procesu zatiaľ nie je známy,“ uviedlo MV SR. Ako sa dodáva vo vyjadrení rezortu vnútra, ktoré SITA poskytla Petra Friese z tlačového odboru kancelárie MV SR, vzhľadom na to, že list ombudsmanky doručili ministerstvu vnútra v pondelok 29. apríla, odpoveď na požiadavky verejnej ochrankyne práv ministerstvo v súčasnosti pripravuje. Voľba poštou je podľa platnej legislatívy v súčasnosti možná iba vo voľbách do Národnej rady SR a pri referende.

Ombudsmanka žiada ministerstvo vnútra o zmenu volebnej legislatívy, ktorá prinesie možnosť voliť zo zahraničia pre všetky typy volieb. S písomnou žiadosťou o zmenu volebnej legislatívy sa verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová obrátila na ministerku vnútra Denisu Sakovú. Agentúru SITA o tom dnes v tlačovej správe informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv. Patakyová vyzýva ministerstvo vnútra, aby právna úprava zaručila možnosť voliť aj tým občanom SR, ktorí sa v čase volieb nachádzajú mimo Slovenska a naplnila tak ich volebné právo garantované Ústavou Slovenskej republiky.

„Možnosť zúčastňovať sa na správe vecí verejných voľbou svojich zástupcov je jedným zo základných pilierov demokracie. Som presvedčená, že aj napriek náročnejším organizačným požiadavkám, ktoré si voľby poštou vyžadujú, je potrebné, aby sa umožnilo voliť občanom v zahraničí prostredníctvom pošty či elektronických komunikačných prostriedkov vo všetkých voľbách, teda nielen vo voľbách do národnej rady či v referende,“ napísala v liste ombudsmanka. V argumentácii na podporu zmeny legislatívy sa odvolala aj na rezolúciu 1459/2005 Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. V nej sa uvádza, že „vzhľadom na dôležitosť práva voliť v demokratickej spoločnosti majú členské štáty umožniť svojim občanom žijúcim v zahraničí možnosť voliť počas národných volieb“.