Domáce Spoločnosť

Rezort zdravotníctva povolí deťom so spinálnou svalovou atrofiou použiť nekategorizovaný liek

ilustračné foto Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v stredu vyhovelo žiadosti lekárky detí so spinálnou svalovou atrofiou, aby pacientom mohla aplikovať nekategorizovaný liek. Môžu ho získať formou sponzorského daru alebo úspechu v lotérii, ktorú vyhlásila farmafirma vyrábajúca liek s liečivom AVXS-101. Hlavná odborníčka MZ SR pre detskú neurológiu Miriam Kolníková však upozorňuje, že v súčasnosti je dostupných dát o jeho účinnosti málo.

 

“Podávanie lieku formou lotérie je neštandardná cesta na získanie liečiva pre zdravotnícke zariadenie pacienta. Pri iných liekoch pred uvedením na trh boli možnosti podávania lieku špeciálnou formou programu. Prekvapuje nás tento postup a po konzultácii s lekármi v jednotlivých SMA centrách nie sme takémuto spôsobu podávania lieku naklonení,” komentovala odborníčka s dôvetkom, že takejto liečbe však brániť nebudú.

Liek nie je v žiadnej z európskych krajín hradený z prostriedkov zdravotného poistenia. Nie je schválený ani Európskou liekovou agentúrou (EMA). Proces posúdenia jeho kvality, bezpečnosti a účinnosti ešte nie je ukončený. V prípade objasnenia týchto otázok je možné, že ho EMA schváli v prvej polovici roka 2020.

Deti v súčasnosti užívajú aj iný liek. Nevýhodu však rodičia vidia v tom, že sa musí podávať na pravidelnej báze do konca života a jeho aplikácia je bolestivá.