Domáca Politika Spoločnosť Domáce Ekonomika

Rezort zdravotníctva sa dištancuje od vyjadrení hnutia Sme rodina. Odmieta zneužívanie chorých detí na politickú kampaň

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odmieta zneužívanie chorých detí na politickú kampaň. Reaguje tak na opozičné hnutie Sme rodina, ktoré vyzvalo premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby vyčlenil na liečbu štyroch prípadov ťažko chorých detí osem miliónov eur.

 

“To, že si práve životy malých detičiek vybral niekto za účelom vytĺkania politického kapitálu dvanásť dní pred voľbami, považujeme za neľudské a cynické hranie sa s ľudskými emóciami. Predseda vlády SR poverený riadením ministerstva zdravotníctva Peter Pellegrini urobí všetko pre to, aby deti liečbu dostali,” uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

V prípade potreby aplikovať liek v Spojených štátoch amerických vyhradí premiér podľa Eliášovej vládny letecký špeciál na dopravu dieťaťa. V súvislosti s liečbou ďalších detí Eliášová uviedla, že akonáhle bude liek schválený Európskou liekovou agentúrou, štát urobí všetko pre to, aby bol čo najskôr zaradený do kategorizačného zoznamu, teda zoznamu liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, a tak bol deťom k dispozícii.

Vyčlenenie financií pre ťažko choré deti je pre hnutie Sme rodina podmienkou na podporu mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá začína v utorok (18. 2.). Na schôdzi majú poslanci rokovať o zvýšení prídavku na dieťa, zavedení 13. dôchodku a zrušení zákona o diaľničnej známke.