Domáce

Rezort zdravotníctva vyčerpal z eurofondov o sedem miliónov eur viac ako plánoval

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Čerpanie eurofondov v rámci ministerstva zdravotníctva bolo mimoriadne úspešné. Namiesto plánovaných 65 miliónov eur do zlepšenia situácie v zdravotníckych zariadeniach putovalo 72 miliónov eur. Za úspechom je podľa rezortu zmena prístupu a individuálna komunikácia s realizátormi.

 

Ministerstvo je v programovom období 2014-2020 sprostredkovateľským orgánom pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP), v rámci ktorého je gestorom špecifických cieľov. Prvý sa týka modernizácie primárnej zdravotnej starostlivosti, druhý ústavnej starostlivosti. “V máji bol operatívne pridaný ďalší cieľ. Ten reaguje na pandémiu nového koronavírusu,” uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Jeho cieľom je posilnenie kapacít v zdravotníckom systéme a ochrana verejného zdravia.

Napriek pôvodným plánom nakoniec rezort vyčerpal z eurofondov o sedem miliónov viac. Ministerstvo sa zameralo na stabilizáciu odborného personálu a zaviedol sa proklientsky orientovaný manažment. „Považujeme to za úžasný výsledok, nakoľko celý sektor zdravotníctva mal vzhľadom na pandémiu značne skomplikované podmienky realizácie projektov, najmä s ohľadom na prebiehajúce stavebné práce, čo vyvolávalo potrebu viacerých zmien v projektoch,“ skonštatoval generálny riaditeľ Sekcie európskych programov a projektov Peter Ferjančík.

Z európskych prostriedkov sa podarilo zrefundovať už zakúpené pľúcne ventilácie a materiálno technické vybavenie v hodnote desať miliónov eur.