Politika Domáce

Rezorty sa dohodli. Do zdravotníctva pôjde navyše 90 miliónov eur

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – (TASR, Redakcia) Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a Ministerstvo financií (MF) SR sa dohodli na dofinancovaní zdravotníctva vo výške 90 miliónov eur. Obsahom dohody je aj podpis memoranda medzi zdravotníckymi subjektmi. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

 

Memorandum podpíšu všetky tri zdravotné poisťovne, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia štátnych nemocníc, zástupcovia poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti, Asociácia laboratórií, Združenia záchranných a dopravných zdravotných služieb SR a Asociácie dopravnej zdravotnej služby.

„Obsahom je, že dofinancovaná suma získaná zvýšením percenta za poistencov štátu sa použije výhradne na úhradu poskytovania zdravotnej starostlivosti s dodržaním zachovania sociálneho zmieru,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD).

Zvýšenie percenta za poistencov štátu sa očakáva na októbrovej schôdzi Národnej rady SR. V novembri a decembri by malo percento narásť na päť percent.

Andrea Kalavská. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Týždne rokovaní 

Ministerstvo financií uviedlo, že o téme dofinancovania zdravotníctva rokovalo niekoľko týždňov. V rámci rokovaní požadovali aj vytvorenie memoranda, ktoré v súčasnosti postupne podpisujú všetky zúčastnené strany rokovaní. „Na základe memoranda uvoľníme do konca tohto roka dohodnutých 90 miliónov eur na dofinancovanie zdravotníctva. Som rád, že po týždňoch rokovaní sa táto téma uzavrela. Na podpise memoranda som trval, pretože nechcem, aby sa téma zdravotníctva zneužívala pred voľbami,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenický.

Dohodnutá suma je podľa nich výsledkom rokovaní a sú v nej zohľadnené všetky reálne požiadavky a zároveň možnosti rozpočtu verejnej správy, ktorý zohľadňuje všetky známe opatrenia s vplyvom na verejné financie. Rozpočet zároveň predstavuje opatrenia na zefektívnenie využívania verejných zdrojov a vytvára priestor na investície do zlepšenia výsledkov zdravotnej starostlivosti, vrátane zohľadnenia potrieb ako starnutie populácie a dofinancovanie sektora.

Tiež uviedi, že podpisom memoranda dochádza k sociálnemu zmieru medzi zdravotnými poisťovňami, poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a poskytovateľmi dopravy ako služby súvisiacej s poskytovaním zdravotnej starostlivosti minimálne do 31. marca 2020.