Politika Kauzy Domáce Top

RF mal žiadať o pomoc, so Sulíkom raňajkoval. Hrozivý rozmer Kočnerových kontaktov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Fico, Kaliňák, Počiatek. Výpoveď svedka v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nanovo upriamila pozornosť na prepojenie obžalovaného Mariana Kočnera na politické elity v našej krajine. Zoltán Andruskó menoval hneď niekoľko vplyvných mužov, s ktorými mal byť Kočner v kontakte. Pravda je však taká, že zoznam tých, ktorí sa s podnikateľom mali stýkať, je omnoho dlhší. 

 

Andruskó, ktorý sa v prípade vraždy Kuciaka rozhodol spolupracovať, za čo mu bol uložený nižší, iba 15-ročný trest, vo svojej tohtotýždňovej výpovedi v postavení svedka hovoril o vplyvných kontaktoch Mariana Kočnera. A začal menovať – Fica, Kaliňáka, Gašpara, Glváča,…

Nebol jediný, kto spomínal na súde prepojenie kontroverzného podnikateľa na vplyvných ľudí. Meno bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka včera vo svojej výpovedi spomenul aj svedok Peter Tóth, keď hovoril o tom, ako Kočner zbieral podpisy na založenie strany Cieľ. Podľa Tótha to bol Kaliňák, ktorý mu sprostredkovane cez tretiu osobu odkázal, že veľká časť podpisov je falošných a Kočnerova strana tak registrovaná byť nemôže.

Peter Tóth. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Motáky a RF

Na prepojenie Kočnera na vysokopostavených predstaviteľov štátu majú poukazovať aj tzv. motáky – lístočky s odkazmi a inštrukciami, ktoré Kočner prostredníctvom svojho obhajcu Andreja Šabíka posielal z väzby Petrovi Tóthovi. Tie boli včera tiež jedným z bodov Tóthovej výpovede. Okrem iného sa v nich očividne rozčúlený Kočner dožaduje vysvetlenia “od Kamoša, prečo Mamojka zlyhal!!! Takže by som rád dostal odpoveď. Mal to RF vyriešiť! Chcem vedieť, prečo sa na to vyj**l.” Pod skratkou RF by sa mal, podľa slov Tótha, skrývať expremiér Robert Fico.

Bývalý poslanec za stranu Smer-SD Mojmír Mamojka bol členom senátu Ústavného súdu, ktorý sa zaoberal Kočnerovou ústavnou sťažnosťou o väzbe a rozhodol v Kočnerov neprospech.

Richard Sulík. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

Zábudlivý Sulík?

Mnohé informácie, ktoré včera zazneli na súde, boli už vopred medializované. Napriek tomu vyvolali na politickej scéne výrazné ohlasy. Časť opozície sa dožaduje odchodu Mojmíra Mamojku z postu sudcu Ústavného súdu. “Ak neodíte, verím, že bude začaté disciplinárne konanie,” uviedol Juraj Šeliga zo strany Za ľudí. Mamojku do funkcie menoval jej predseda Andrej Kiska v čase, kedy bol prezidentom.

V rovnakej miere však predstavitelia opozície poukazujú aj na prepojenie Kočnera so stranou Smer-SD. Na výpoveď Andruskóa, zapleteného v prípade vraždy, zareagoval napríklad aj predseda opozičnej SaS – Richard Sulík označil spomínanú kombináciu premiéra, ministra vnútra či policajného prezidenta slovom “silné.” Ani on nemá však v súvislosti s Marianom Kočnerom čistý štít. Známa je kauza jeho “Sasanka.” Na videu, zhotovenom tajne v dome Mariana Kočnera, predseda SaS pri raňajkách preberá s kontroverzným podnikateľom citlivé politické témy. Okrem iného aj výmenu vtedajšej premiérky Ivety Radičovej, či kupovanie poslancov pri voľbe generálneho prokurátora. Okrem videa boli zverejnené aj prepisy údajných správ medzi Kočnerom a Sulíkom.

Robert Fico a Martin Glváč. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zoznam je dlhý

Zoznam tých, ktorí mali byť – alebo dokázateľne boli – v kontakte s Kočnerom je však omnoho dlhší, ako zatiaľ zaznelo na súde, a nájdu sa v ňom mená skrz celú politickú scénu. V novembri minulého roka stáli kontakty s Marianom Kočnerom funkciu podpredsedu parlamentu Martina Glváča. Podľa zverejnených správ si dvojica písala v období rokov 2014-2017 o viacerých súkromných aj pracovných témach. Smerák si mal cez Kočnera tiež vybavovať riadený rozhovor v týždenníku Plus 7 dní. Glváč komunikáciu s Kočnerom priznal.

S Kočnerom sa pritom v minulosti stretol aj Igor Matovič, ktorý časť Glváčovej komunikácie zverejnil. Ako vysvetľoval, v roku 2010 mu mal Kočner prezradiť, že Richard Sulík na neho pripravuje trestné stíhanie u vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Matovič stretnutie opakovane priznal.

Stretnutie s Kočnerom rovnako tak priznal aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Iba pár dní po vražde trávili obaja dovolenku na exotických Maledivách. Bugár stretnutie priznal, išlo však vraj iba o náhodu. Prehodiť mali iba pár slov.

Známy je tiež prípad dnes už bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej. Tú mal Kočner označovať za svoju opičku a prostredníctvom nej mal tiež vybavovať ovplyvňovovanie súdnych rozhodnutí vo svoj prospech.