Spoločnosť Koronavírus Domáce

Riaditeľka DSS v Pezinku končí. U Drobu prijali pre zariadenie nové opatrenia

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Riaditeľka Domova sociálnych služieb (DSS) v Pezinku Viola Schmidtová končí vo svojej funkcii. Pracovný pomer má ukončiť k piatku (17. 4.). Na jej pozíciu nastúpi krízová manažérka, doterajšia zamestnankyňa úradu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Na štvrtkovom tlačovom brífingu o tom informoval predseda BSK Juraj Droba. Po ukončení karantény sa podľa jeho slov uskutoční v zariadení kontrola s cieľom zistiť, či nedošlo pochybeniam pri poskytovaní starostlivosti.

 

Krízový štáb kraja prijal vo štvrtok aj ďalšie opatrenia, ktoré bude BSK realizovať už v najbližších dňoch. “Hľadáme všetky dostupné spôsoby, ako posilniť personálne obsadenie,” priblížila riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan. Doplnila, že v zariadení sa nachádzajú potvrdené pozitívne prípady nákazy novým koronavírusom a objekt je v izolácii, ide o rizikovú prácu. Kraj bude motivovať personál aj finančne.

Na Hrnčiarskej ulici v Pezinku zriadi BSK tiež karanténne centrum. “Budú sa v ňom nachádzať iba klienti BSK, ktorým vyšli testy na nový koronavírus pozitívne,” vysvetlila Mešťan. BSK ráta s tým, že budú pribúdať i ďalšie prípady.

Klienti zariadenia, ktorí mali negatívny výsledok testovania na ochorenie COVID-19, budú presunutí. BSK je podľa Mešťan už dohodnutý s iným zariadením v jeho pôsobnosti. Po prevoze týchto klientov budú priestory kompletne vydezinfikované.

Z celkového počtu 93 klientov DSS v Pezinku bolo 55 pozitívnych, 32 negatívnych a na výsledky šiestich vzoriek sa ešte čaká. “Hospitalizovaných bolo 25 klientov, z toho traja pacienti zomreli tento týždeň a jeden už začiatkom apríla,” doplnil predseda BSK. Ochorenie sa potvrdilo u deviatich zamestnancov. Riaditeľka zariadenia mala test negatívny.

Droba informoval, že BSK dá na vlastné náklady pretestovať klientov v 14 zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Pôjde o jednorazové testovanie. Predseda BSK sa v tejto súvislosti tiež spýtal, “kde je štát”. Väčšinu vecí si podľa jeho slov musel kraj zabezpečiť po vlastnej línii.