Politika Domáce Parlamentné voľby

Richterov rezort pomáha Smeru-SD s politickou kampaňou, tvrdí Transparency

Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pomáha Smeru-SD s politickou kampaňou. Tvrdí to na svojom sociálnom profile Transparency International Slovensko (TIS). Minister Ján Richter podľa TIS vytlačil a rozposlal vyše dvoch miliónov letákov „Pomáhame ľuďom“. Leták je skôr propagáciou Richtera a jeho ministerstva ako informačným dokumentom, dodáva organizácia.

 

Podľa TIS je takéto zneužitie štátnych peňazí na nepriamu volebnú kampaň porušením princípu férovej volebnej súťaže. „Okamžite preto podávame podnet volebnej komisii,“ napísala organizácia. Dodáva, že grafika a tlač letákov stála 66-tisíc eur. Vysvetľujú, že po minuloročnej zmene zákona o verejnom obstarávaní už na takéto objemy nemusia štátne inštitúcie robiť otvorené súťaže.

Dodávateľom bola podľa registra zmlúv firma Dolis Goen, ktorej predchodca podľa TIS v minulosti čelil podozreniam z nadmerne dobrej spolupráce so štátom. Tento rok dostala firma verejné zákazky už za 600-tisíc eur. Od roku 2011 to bolo viac než 20 miliónov eur, uvádza TIS.

Agentúra SITA oslovila v súvislosti s vyjadrením Transparency International ministerstvo práce.