Rieši Remišovej chatu, nesmie byť vo výbore. OĽaNO sa pokúša zbaviť Žarnaya

BRATISLAVA – Náhoda, či úmysel? Poslanci OĽaNO-NOVA prekvapili. Na rokovaní parlamentu sa nečakane pokúsili odvolať z výboru pre nezlučiteľnosť funkcií nezaradeného poslanca OĽaNO-NOVA Ota Žarnaya. Ten z ich klubu vystúpil vo februári 2017. Odvtedy klub Igora Matoviča s podobným návrhom neprišiel ani raz.

 

Po roku a pol sa v poslaneckom klube OľaNo-NOVA rozhodli, že Oto Žarnay už viac nemôže byť členom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Návrh na jeho odvolanie z výboru, ktorý sa zaoberá všetkými prehreškami verejných funkcionárov vrátane poslancov, podal klub OĽaNO potichu. “V tejto tlači ako vidíte poslanci navrhujú odvolať poslanca Ota Žarnaya z funkcie člena výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a zvoliť do tohto výboru poslanca Alana Suchánka,” uviedol návrh počas hlasovania podpredseda parlamentu Béla Bugár.

Zaujímavé na celej veci je načasovanie.OĽaNO prišlo s nápadom odstaviť Žarnaya len deň po tom, ako spomínaný výbor začal riešiť nové prípady porušenia zákona zo strany poslancov – medzi nimi aj chatu šéfky klubu OĽaNO Veroniky Remišovej. Tá vo svojom majetkovom priznaní zatajila rekreačnú chatu v chránenom území Pribyliny. Pozemok, na ktorom chalupa stojí, vlastní Remišová s manželom podľa výpisu z katastra nehnuteľností od roku 2015. Remišová to obhajuje tým, že na konci roku 2017 samotná chata nebola ešte skolaudovaná ani zapísaná na liste vlastníctva, takže ju do majetkového priznania uviesť nemusela.

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií sa začal možným porušením zákona zaoberať tento týždeň. “Začali sme konanie za neúplné oznámenie a vyžiadali sme si od pani Remišovej stanovisko, pokračovať budeme v októbri,” potvrdil nám podpredseda výboru Róbert Puci. Ak poslanci potvrdia, že Remišová chatu zatajila a mala priznať, hrozí jej pokuta až vo výške troch mesačných platov.

Veronika Remišová musí vysvetľovať chatu, ktorú neuviedla v majetkovom priznaní. Zdroj: TASR / Martin Baumann

 

Samotný Žarnay vníma návrh z dielne OĽaNO o jeho odvolaní práve v tomto čase ako účelový. “Príde mi trošku také divné, že práve teraz, keď sa otvorili niektoré konania proti verejným činiteľom, ktorých sú aj členovia Národnej rady, prišiel návrh na moje odvolanie z tohto výboru a preto navrhujem, aby nevznikli nejaké dohady o tom, že prečo tak bolo urobené, aby som bol odvolaný z tohto výboru až po riadnom uzatvorení všetkých týchto konaní voči verejným funkcionárom, ktoré sme začali na poslednom zasadnutí výboru,” vyhlásil Žarnay v pléne. Poslanci s jeho odvolaním napokon nesúhlasili. Svoje vzdanie sa členstva vo výbore vraj ponúkol klubu a jeho bývalému šéfovi Richardovi Vašečkovi po svojom odchode niekoľkokrát.

Dnes je predsedníčkou poslaneckého klubu Veronika Remišová. Podľa zákona má byť vo výbore pomerné zastúpenie a hnutie OĽaNO preto podľa nej má mať dvoch zástupcov. „Pán Žarnay opustil náš poslanecký klub, je preto normálne, že si OĽaNO uplatňuje nárok na miesto vo výbore. Krátko po odchode ale výbor rokoval vo veci Igora Matoviča a odvolanie pána Žarnaya sme nenavrhli,“ zdôvodnila pre Glob.sk Remišová. Klub to však vraj nechce odkladať donekonečna. „V každom prípade má vládna koalícia vo výbore pohodlnú väčšinu, takže výmena jedného opozičného člena  nemá žiadny vplyv na  posudzovanie  prípadov a hlasovanie. Koalícia si svojimi hlasmi vždy odhlasuje, čo chce,“ dodala šéfka Matovičovho klubu.

Viac o téme: Béla Bugár, chata, člen výboru, konanie, majetkové priznanie, odvolať, OĽaNO, Oto Žarnay, parlament, pokuta, poslanci, Róbert Puci, Veronika Remišová, výbor pre nezlučiteľnosť funkcií

Súvisiace články