Politika Zahraničné

Rivali v prezidentských voľbách Biden a Trump si telefonovali

Trump telefonoval s Bidenom. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Demokrat Joe Biden a republikánsky prezident USA Donald Trump sa v pondelok konečne telefonicky rozprávali. Obaja súperi v zápase o Biely dom ukončili celé dni podpichovania a hádok a venovali sa celonárodnej kríze spôsobenej novým koronavírusom. Potvrdili to obe strany.

 

Telefonát predstavoval vzácny moment jednoty pre krajinu, ktorú o sedem mesiacov čaká deň prezidentských volieb, ale v súčasnosti prežíva obavy z nákazy koronavírusom a z ekonomickej krízy, uviedla tlačová agentúra AFP.

“Mali sme naozaj skvelý vrúcny rozhovor” zameraný na pandémiu, uviedol Trump na pravidelnom brífingu o koronavíruse.

“Povedal mi svoj pohľad na vec a ja som ho plne chápal,” vyhlásil Trump a dodal, že spolu s Bidenom telefonovali približne 15 minút. “Oceňujem, že zatelefonoval,” doplnil.

Bidenova riaditeľka komunikácie Kate Bedingfieldová potvrdila, že obaja politici mali “dobrý telefonát”.

Biden “sa podelil o niekoľko svojich návrhov na kroky”, ktoré by mohla administratíva podniknúť “pri riešení prebiehajúcej pandémie koronavírusu”, napísala na Twitteri Bedingfieldová.

Bývalý viceprezident Biden takisto “vyjadril obdiv nad prístupom Američanov pri zvládaní výziev, ktorým ako národ čelia”, dodala Bedingfieldová.

Minulý týždeň Trump vyhlásil, že by sa “rád rozprával” s Bidenom, a dodal, že ho “vždy pokladal za dobrého chlapíka”.