Politika Kauzy Domáce Top

Robert Fico môže byť spokojný. Kováčik zrušil uznesenie o jeho obvinení

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik koncom minulého roka zrušil uznesenie o obvinení expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) za jeho výroky na margo odsúdenia exposlanca ĽS NS Milana Mazureka pre jeho vyjadrenia o Rómoch. 

 

Vyšetrovateľ má vo veci konať a rozhodnúť znova. Ako uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová pre TASR, vyšetrovateľ má vo veci konať a rozhodnúť znova.

Zastal sa Mazureka

Na začiatku celej kauzy je video, ktoré predseda strany Smer-SD zverejnil ešte v septembri krátko po tom, ako Najvyšší súd rozhodol, že výroky exposlanca Milana Mazureka, ktoré zazneli v roku 2016 v žilinskom rádiu Frontinus na adresu Rómov, sú trestným činom a odsúdil ho za ne. Mazurek prišiel o poslanecký mandát a zaplatiť musel pokutu 10-tisíc eur.

Fico však v spomínanom videu tvrdí, že Mazurek povedal iba to, čo si myslí takmer celý národ. Uviedol tiež, že orgány činné v trestnom konaní a súdy často rozhodujú pod tlakom médií, a nie na základe skutočných dôkazov.

Obvinenie prišlo v decembri

NAKA trestné stíhanie skutku schvaľovania extrémistických trestných činov Milana Mazureka najskôr v minulosti odmietla. Začiatkom decembra minulého roka však následne informovala, že vyšetrovateľ NAKA Roberta Fica obvinil z „trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu.”

Koncom roka však televízia TA3  prišla s informáciou, že Ficovo obvinenie bolo zrušené. Hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová to však v tom čase nepotvrdila. Úrad špeciálnej prokuratúry podľa jej vtedajšieho vyjadrenia ešte nerozhodol o sťažnosti predsedu koaličného Smeru-SD Roberta Fica voči jeho obvineniu za výroky o odsúdení exposlanca ĽSNS Milana Mazureka za jeho vyjadrenia o Rómoch.