Politika Domáce Top

Robert Fico vyhlásil novinárom vojnu. Veľkú a otvorenú

Robert Fico. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Šéf strany Smer-SD vstúpil do otvorenej vojny s médiami. Vzťah bývalého premiéra Roberta Fica s novinármi nie je na ostrí noža prvýkrát. V minulosti častoval redaktorov viacerými urážlivými prívlastkami. Dnes hovorí o zmene legislatívy, právnych krokoch a prijatí hodenej rukavice. 

 

Bývalému šéfovi vlády sa nepáči, akým spôsobom novinári narábajú s informáciami, pričom spomenul viacero prípadov. “Chcem povedať, že nám definitívne došla trpezlivosť. Spustili ste otvorenú vojnu voči Smeru-SD. Ona bola veľká, ale teraz je už otvorená, a my túto hodenú rukavicu dvíhame zo zeme,” povedal Fico. Sociálni demokrati chcú využiť všetky legálne a legitímne prostriedky. “Kým sa situácia nevráti do normálu, kým média nezačnú vyvážene informovať a prestanú robiť politiku. Kým sa prestanú pokúšať o pád tejto vlády za každú cenu,” zdôraznil expremiér.

Smer-SD hovorí o útoku na Šefčoviča 

Predseda sociálnych demokratov sa ohradil voči víkendovej titulke denníka SME. Celoštátne noviny vyšli v sobotu – v deň konania prvého kola prezidentských volieb s prednou stranou, na ktorej bol vyobrazený fiktívny hlasovací lístok. Poradie kandidátov na ňom sa líšilo od poradia na skutočnom lístku. Podľa Fica nešlo o omyl, ale úmysel a titulka ublížila kandidátovi, ktorého podporuje vo voľbách Smer-SD – Marošovi Šefčovičovi. “Kandidát podnikne a musí podniknúť konkrétne právne kroky,” povedal Fico.  Bývalý šéf vlády upozornil na to, že denník sa neospravedlnil a ani neuverejnil opravu. Ako už Glob.sk informoval, štátna volebná komisia dostala v tejto súvislosti viacero podnetov, vrátane podnetu od Šefčoviča, ktoré postúpila ministerstvu kultúry. Ak to rozhodne, že denník pochybil, hrozí mu pokuta vo výške od 1000 do 10 000 eur.

Sobotňajšia titulka denníka SME. FOTO: Glob.sk

Fico chce ísť na súd

Ešte viac však Fica pobúrili citáty šéfredaktorky denníka SME Beaty Balogovej, ktoré uverejnil v sobotu, teda opäť v deň konania volieb, rakúsky denník Kurier. “Táto krajina je na rázcestí: Budeme konečne skutočnou demokraciou so všetkými slobodami, alebo sa odkloníme smerom k štátu, v ktorom vládnu pravidlá mafie,” citovali rákuske noviny šéfredaktorku známeho periodika. “Táto mafia, v tom nemá prominentná kritička vlády pochybnosti, má stále mocnú centrálnu postavu: Expremiéra Roberta Fica, šéfa vládnej strany Smer,” píše Kurier. Fico sa voči týmto vyjadreniam ostro ohradil. “Buď sa mi šéfredaktorka denníka SME ospravedlní, alebo uvedie dôkazy, že pôsobím ako šéf slovenskej mafie,” povedal predseda Smeru-SD s tým, že inú možnosť nevidí. “Samozrejme, že tento útok bude mať dohru na súde v občianskom konaní a momentálne analyzujeme, či bola naplnená aj skutková podstata niektorého z trestných činov,” uviedol.

Zmena zákonov

Parlament sa má na schôdzi, ktorá sa začne už budúci týždeň v utorok, v druhom čítaní zaoberať novelou tlačového zákona. Tá ma opäť zaistiť politikom právo na odpoveď. Fico zároveň hovoril o tom, že sa pripravuje aj legislatíva, na základe ktorej by prevádzkovatelia a majitelia médií niesli zodpovednosť za obsah diskusií pod článkami. “Ste obrovským nebezpečenstvom pre demokratický vývoj republiky,” odkázal Fico novinárom.

Hieny, idioti aj prostitútky

Vzťah Roberta Fica s novinármi je dlhodobo napätý. Bývalý premiér v minulosti médiá ale aj konkrétnych novinárov označil rôznymi prívlastkami ako napríklad “špinavé protislovenské prostitútky,” “idioti,” “hieny,” či “slizké hady.” Jedného redaktora dokonca prirovnal k “záchodovému pavúku.” Naposledy sa blysol v tomto smere pri voľbe sudcov Ústavného súdu, keď novinárom odkázal, že sú “horší ako sto kubánskych tornád.”