Ekonomika Top

Roboty búdu čoskoro vykonávať viac práce ako ľudia. Tvrdí to vedecká štúdia

Roboti prevezmú značnú časť činností, ktoré v súčasnosti vykonávajú ľudia. (ilustračná fotografia TASR/AP)

BRATISLAVA – Vývoj strojov a automatizácia výrazne menia svet. Podľa nedávnej štúdie Svetového ekonomického fóra budú roboti od roku 2025 odvádzať viac súčasných pracovných úloh ako ľudia. Znamená to, že stroje prevezmú veľkú časť činností, ktoré teraz vykonávajú zamestnanci. Zaniknú tak milióny pracovných miest. Výsledky štúdie sú však optimistické. Podľa nich masová nezamestnanosť nehrozí, pretože vznikne mnoho iných možností sa zamestnať.

Zatiaľ sú to stále ľudské bytosti, ktoré na celom svete vykonávajú väčšinu úloh v hospodárskom kolobehu. Nebude to však už trvať dlho. Zatiaľ, čo v súčasnosti majú na konte 71 percent odpracovaných hodín ľudia, tento podiel by mal do roku 2025 klesnúť iba na 48 percent. Zvyšných 52 percent, teda väčšinu, budú robiť stroje a algorytmy. Je to výsledok nedávnej správy “Budúcnosť pracovných miest”, ktorú vydalo Svetové ekonomické fórum (WEF).

Podľa nej môže byť už do roku 2022 na celom svete zrušených 75 miliónov pracovných miest, na ktoré nastúpia stroje. Pre ľudí, ktorých sa to bude týkať, to nie je dobrá správa. Podľa štúdie však existuje veľká nádej, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov sa vytvorí 133 miliónov nových pracovných miest. Niektoré z nich však budú vyžadovať nové špecializované znalosti. 

Už teraz existuje veľký dopyt po nových odborných profesiách, najmä sú to dátoví analytici, vedci, vývojári softvéru, špecialisti v elektronickom obchode (E-Commerce) a špecialisti na sociálne médiá. 

Súčasne má rásť aj počet takých profesií, ktoré si vyžadujú výnimočné ľudské vlastnosti. Medzi nimi napríklad marketingoví a obchodní manažéri, vývojári v oblasti inovácií, ako aj poradcovia pre zákazníkov. Na druhej strane je pravdepodobné, že poklesne dopyt klasických kancelárskych pracovných miest, ako sú napríklad mzdoví účtovníci alebo referenti.

Vzniknú nové pracovné príležitosti, pretože sa zvýši dopyt po zamestnancoch, ktorí vedia programovať a obsluhovať roboty. (ilustračná fotografia TASR – LukᚠGrinaj

Na čom založili štúdiu

Experti WEF založili svoju štúdiu na údajoch z prieskumu medzi zamestnávateľmi. Jeho účastníkmi boli vrcholní manažéri a vedúci pracovníci z oblasti ľudských zdrojov z viac ako 300 spoločností, ktoré dokopy poskytujú zamestnanie 15 miliónom ľudí v 20 rozvinutých a rozvíjajúcich sa ekonomikách.  

O otázke, do akej miery ohrozuje digitalizácia a automatizácia pracovné miesta, sa diskutuje už niekoľko rokov, vedu nevynímajúc. Rôzne štúdie prichádzajú často s rozdielnymi výsledkami. Jasné však je, že rozvoj technológií má potenciál radikálne zmeniť svet práce ako aj spoločnosť. 

Štúdia WEF ukazuje, aké odlišné sú efekty týchto zmien. Päťdesiat zúčastnených spoločností predpokladá, že počet ich zamestnancov sa kvôli automatizácii do roku 2022 zníži. Naopak 38 percent chce navýšiť počet zamestnancov a viac ako štvrtina (28 percent) očakáva, že automatizácia počet zamestnancov zvýši. Podľa vedcov to dokazuje, že od posledného prieskumu z roku 2016 že sa zlepšil pohľad na nové technológie.

Požiadavky na zamestnancov sa zmenia

Rýchly pokrok technológií si však vyžaduje aj ľudí, ktorí budú nové roboty obsluhovať a vyvíjať. Podľa štúdie sa v nasledujúcich piatich rokoch celosvetovo zmení až 42 požiadaviek na zamestnancov. Okrem obvyklých požiadaviek na prácu bude musieť pracovník vedieť ovládať a programovať roboty. V niektorých odvetviach budú zmeny väčšie, v iných menšie.

“Aby zostali firmy vo veku strojov dynamické, diferencované a konkurencieschopné, musia investovať do svojho ľudského kapitálu, inak stratia potenciál štvrtej priemyselnej revolúcie,” uviedla Saadia Zahiidi, vedúca Centra pre nové hospodárstvo a spoločnosť Svetového ekonomického fóra.

Na to sú potrebné tri stratégie: Angažovať pracovníkov s technickými zručnosťami, vyvinúť úplne nové automatizované pracovné postupy a rekvalifikovať starých zamestnancov.