Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Rodičia, POZOR: Za záškoláctvo detí ZAPLATÍTE mastnú pokutu! Vieme, koľko

Ilustračná foto. Zdroj: archív zoznam.sk

Od 1. januára 2023 vstúpila do platnosti novela zákona, podľa ktorého hrozí rodičom školopovinných detí za záškoláctvo vyššia pokuta. Na túto tému upozornil portál TV Noviny. Peniaze budú vyberať samosprávy, ktoré môžu rozhodnúť o výške pokuty.

Iniciátormi novely zákona 232/2022 Z.z. o financovaní voľného času dieťaťa, sú poslanci OĽANO, Lukáš Kyselica a Milan Vetrák. Rodičia školopovinných detí sa môžu dopustiť troch rôznych priestupkov, za ktoré im hrozí pokuta vo výške od 30 do 331,50 eur.

Priestupku sa dopustí zákonný zástupca dieťaťa, ktorý ohrozuje jeho výchovu a vzdelávanie, prípadne povinné predprimárne vzdelávanie. Pokuta mu hrozí aj v prípade, ak zanedbáva povinnú školskú dochádzku dieťaťa, pričom dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci, alebo 60 vyučovacích hodín počas školského roka.

Nezodpovedných rodičov a záškolákov budú musieť školy nahlásiť na obecný alebo mestský úrad. Samosprávy následne môžu uložiť rodičom pokutu, a to aj opakovane. O ich výške rozhodnú sami na základe vlastného uváženia.

Nový systém má rodičov motivovať

Nové pokuty nemajú rodičov zastrašiť, skôr naopak. Ministerstvo školstva hovorí skôr o motivácii: “Navrhovaný sankčný systém nemá byť odstrašujúci, ale naopak motivačný s cieľom neprichádzať o časť príjmu zo strany zákonného zástupcu dieťaťa, ale snažiť sa nezanedbávať povinnú výchovu a vzdelávanie detí. Tento systém má však byť voči deťom a ich zákonným zástupcom ohľaduplnejší a ponecháva tiež priestor pre správny orgán, aby pri ukladaní pokuty zohľadnil kritériá ukladania sankcií vo všeobecnosti.”

Mesto Nitra nevníma nový systém motivačne. “Tak ako doteraz, pokuta nebude motiváciou. Z našej dlhoročnej skúsenosti je motiváciou obava riešenia záškoláctva v trestnom konaní s možnosťou odňatia slobody,” prezradil Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitra. Rovnaký názor panuje aj v Košiciach. Magistrát mesta nám prezradil, že mesto Košice síce rešpektuje zákonné ustanovenie ohľadom poplatkov, ale majú odôvodnené pochybnosti, či takáto sankcia bude motivovať k zlepšeniu dochádzky.

Viac práce a menej peňazí pre mesto

Mesto Nitra podľa hovorcu každoročne eviduje okolo 200 žiakov zanedbávajúcich povinnú školskú dochádzku. “Nad 60 neospravedlnených hodín vedie priestupkové konania aj s uložením pokuty. Nad 100 neospravedlnených hodín posiela podnet na políciu ako podozrenie na spáchanie trestného činu. Znížením počtu neospravedlnených hodín na 15 sa len znásobí počet priestupkových konaní,” dodal Holúbek.

Pokuty sa budú podľa hovorcu mesta vyberať od všetkých zákonných rodičov rovnako, výška príjmu v tom nebude zohrávať rolu. “Povinnosť uloženia pokuty minimálne 30 eur plus trovy priestupkového konania 16 eur vzhľadom na nevymožiteľnosť od nízkopríjmových zákonných zástupcov bude zaťažovať obce exekučnými konaniami s nemalou finančnou stratou. V takomto prípade môže správny orgán upustiť zákonným zástupcom žiaka len od povinnosti uhradiť trovy priestupkového konania.”

Rovnaké problémy evidujú aj v Košiciach. “V roku 2022 sme podali 74 oznámení o podozrení zo spáchania trestného činu a vydali 22 rozkazov o uložení sankcie za priestupok,” uviedol magistrát mesta Košice. Uvidí sa, ako bude nový systém fungovať v praxi a či sa naozaj zvýši motivácia rodičov posielať svoje deti do školy.