Spoločnosť Zahraničné Top

Rodinu Karla Gotta čakajú ťažké chvíle. Takto bude vyzerať posledná rozlúčka so speváckou legendou

Zdroj: SITA / AP

BRATISLAVA – Rodina Karla Gotta je na nohách. Od jeho smrti musí totiž jeho manželka Ivana zariadiť dôstojnú poslednú rozlúčku so speváckym velikánom. Pohreb sa bude niesť vo veľkolepom duchu. V presne takom, aký bol samotný maestro Gott. Okrem jeho manželky je nápomocná aj česká vláda, ktorá mu zabezpečuje pohreb so štátnymi poctami. Pre fanúšikov legendy dokonca zverejnila jeho rodina presný program rozlúčky.

 

Rozlúčka s Karlom Gottom je naplánovaná na dva dni. Už zajtra sa koná pre verejnosť. Uskutoční sa od 8:00 do 22:00 v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. ,,Rakva bude vystavená so štátnymi poctami vo Veľkej sále, za účasti čestnej stráže Armády Českej republiky,‘‘ uvádza sa v pokynoch na oficiálnej stránke speváka. Jeho fanúšikovia budú môcť, samozrejme, položiť kvety k rakve. Nebude chýbať ani kondolenčná kniha.

Dať mu posledné zbohom sa chystajú tisícky jeho priaznivcov. Na oficiálnej stránke Karla Gotta ďalej upozorňujú aj na obmedzené možnosti parkovania v centre Prahe. V tento deň bude tiež uzavreté Masarykovo nábrežie od Národného divadla k Mánesu. Odporúča sa využiť mestskú hromadnú dopravu. Mesto, ale aj polícia budú dohliadať na pokojný a ničím nerušený priebeh rozlúčky.

 

Gottova manželka zverejnila pokyny k rozlúčke. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák

Prísna kontrola

V sobotu sa o 11:00 bude konať zádušná omša pre pozvaných hostí, ktorú bude slúžiť kardinál Dominika Duka. Uskutoční sa v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Gottovi tým splnia jeho želanie, mať zádušnú omšu práve na tomto mieste. ,,Rakva bude vystavená na katafalku so štátnymi poctami. Ceremoniálu sa zúčastnia príslušníci Hradnej stráže,‘‘ opisujú priebeh rozlúčky na stránke Karla Gotta.

V katedrále by mali zaznieť melódie Ave Maria a Panis Angelicus v podaní najbližších priateľov Gotta. Tieto piesne patrili k jeho najobľúbenejším skladbám a preto o ne požiadala samotná manželka Ivana Gottová. Piesne zaspievajú Lucie Bílá, Eva Urbanová a Štefan Margita. Gottovi tak splnia jeho ďalšie želanie, aby mu zaspievala na pohrebe práve Lucka Bílá. „Doufám, Lucie, že jednou zazpíváte z kůru i mně, povedal totiž raz speváčke Bílej pri poslednej rozlúčke s herečkou Stellou Zázvorkovou. V prípade Bílej sa tak uvažuje údajne aj o piesni Pie Jesu z Webberovho Requiem.

 

Gott si prial mať pohreb v katedrále sv. Víta. Zdroj: SITA / Marek Mrviš

Omša na obrazovkách

Po dohode rodiny s Kanceláriou prezidenta Českej republiky bude môcť verejnosť sledovať priebeh omše na III. nádvorí Pražského hradu prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky. Z dôvodu ochrany veľkého počtu zúčastnených budú musieť ľudia prechádzať bezpečnostnou kontrolou pri vstupe do areálu hradu.

Úrad vlády Českej republiky ďalej zaisťuje možnosť sledovať priebeh omše prostredníctvom obrazoviek nainštalovaných na Hradčanskom námestí.

Na záver celého oznamu sa rodina na oficiálnej stránke Karla Gotta poďakovala všetkým inštitúciám, ktoré pomáhajú organizovať rozlúčku so Zlatým slávikom.

 

Galéria
Gott bol spevákom s obrovskou pokorou. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš
Návštevníci sa mohli zapísať aj do kondolenčnej knihy. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Gottove piesne prežili generácie. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš
navigate_before
navigate_next