Domáce Politika Kauzy Top

Rok, kedy zabili novinára, “naši” ľudia stratili ochranu a polícia so súdmi obmedzenia

Vražda novinára zmenila rok 2018. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Vražda, ktorá zmenila Slovensko. Zásadné zmeny v polícii. Kľúčové rozhodnutia súdov. Rok 2018 bol iný ako tie pred tým. Vražda novinára a jeho snúbenice ovplyvnila všetko, čo sa po osudnom dni v našej krajine odohralo. “Naši” ľudia pomaly ale isto strácajú ochranu. Polícia aj súdy začínajú rozhodovať bez ohľadu na mená. Politici už dnes vedia, že koniec môže prísť nečakane a veľmi rýchlo.

 

Keď sa Slovensko 26.februára prebudilo do pondelkového rána, nik netušil, že ten deň zmení spoločnosť, politické dianie v krajine a spustí jedny z najväčších protestov v uliciach od roku 1989. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zlomila demokraciu aj samotnú verejnosť. Až do toho dňa si nik nedovolil zájsť až tak ďaleko. Novinári čelili osočovaniu a vyhrážkam bežne. Vražda však bolo niečo, čo naša krajina zažila po prvýkrát. Keď sa policajný prezident Tibor Gašpar postavil pred média a oznámil, že novinára zavraždili zrejme kvôli jeho práci, spustila sa obrovská lavína. Opozícia okamžite žiadala hlavu ministra vnútra, policajného šéfa, ľudia vyšli do ulíc, koalícia sa otriasala v základoch. Pre záchranu koalície musela padnúť vláda na čele s Robertom Ficom. Nasledovali výmeny v polícii.

Prvotné informácie naznačovali, že za vraždou by mohli stáť predstavitelia talianskej mafie ’Ndrangheta, nakoľko Kuciak o nich pripravoval rozsiahly článok. Po zverejnení jeho poslednej práce práve o pôsobení organizovanej skupiny z Kalábrie na východnom Slovensku všetkými médiami, nasledoval obrovský tlak na samotný Úrad vlády pod vedením Roberta Fica. Ukázalo sa totiž, že jeho pravá ruka – oficiálne hlavná štátna radkyňa – Mária Trošková mala kontakty na jedného z členov spomínanej skupiny. S Antoninom Vadalom dokonca oficiálne aj podnikala. Po tlaku médií, verejnosti a opozície sa Trošková napokon sama zbalila a z Úradu vlády odišla, čo premiér niesol viditeľne veľmi ťažko.

Polícia obvinila osoby podozrivé v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice. Objednávateľa však stále nie. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Novinári postupne rozkryli aj pôsobenie podnikateľov pôvodom z Talianska na východe Slovenska. Tí sa obohacovali cez rôzne dotácie na poľnohospodárske účely. Peniaze ale mnohokrát neboli použité na určený účel. Sťažovali sa nielen zamestnanci, ale aj miestni podnikatelia v oblasti poľnohospodárstva. Kauza skončila obvinením dvoch bratov – Antonina a Sebastiana Vadalovcov a podnikateľa Diega Rodu. Antonina Vadalu sme napokon vydali na stíhanie talianskym orgánom, nakoľko aj v Kalábrii bolo voči nemu začaté trestné stíhanie a podnikateľ sa mu pobytom na Slovensku vyhýbal.

Stopy vedú ku Kočnerovi

Talianska stopa v súvislosti s vraždou novinára sa však nepotvrdila. Práve naopak. Koncom septembra nabehlo elitné komando Národnej kriminálnej agentúry do rodinných domov v Komárne. Kukláči zbalili viacero osôb a na konci akcie vyšetrovateľ obvinil štyri osoby z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice – Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Zoltána Andruskóa a Alenu Zsuzsovú. Všetci štyria skončili za mrežami vo vyšetrovacej väzbe. Ako jediný sa rozhodol spolupracovať s políciou údajne iba podnikateľ Zoltán Andruskó. Za vraždu novinára zinkasovali obvinení dokopy 70-tisíc eur. “Objednávka bola za sumu 50-tisíc eur v hotovosti, plus 20-tisíc eur bolo odpustenie dlhu,” priblížil prokurátor, ktorý prípad dozoruje krátko po zaistení osôb. Podľa prokurátora sa však medzi nimi nenachádza konečný objednávateľ vraždy. Nitky vedú k podnikateľovi Marianovi Kočnerovi, ktorý však z vraždy nebol ani mesiace od zadržania vrahov obvinený.

Mariana Kočnera poslal do väzby Najvyšší súd v júni tohto roka. Dnes je podozrivý aj z vraždy novinára Jána Kuciaka. Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Kočner v tom čase už sedel vo vyšetrovacej väzbe kvôli kauze zmeniek televízie Markíza. V kauze sú Marian Kočner a Pavol Rusko obvinení od júna tohto roka. Obaja sú obvinení zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti, ktorého sa mali dopustiť v súvislosti so zmenkami voči televízii Markíza. Kočner sedí odvtedy vo vyšetrovacej väzbe, Rusko je stíhaný na slobode. K týmto dvom obvineným pribudol v polovici novembra aj tretí – Štefan Ágh. Vyšetrovanie nabralo spád po tom, ako posudok z písmoznalectva vylúčil pravosť zmeniek. V prípade chce vyšetrovateľ čoskoro podať návrh na obžalobu.

Kočnerovi od momentu ako sa dostal do väzby, začalo prihárať na všetkých frontoch. Obvinený je dnes z viacerých daňových trestných činov. Bývalý príslušník SIS Peter Tóth ho údajne navyše natrel, že si objednal sledovanie novinárov – medzi nimi aj zavraždeného Kuciaka.

Bašternák priznal vinu

Zatiaľ čo Kočner na verdikt ešte len čaká, podnikateľ Ladislav Bašternák sa toho nad sebou už dočkal. Začiatkom novembra ho Okresný súd Bratislava II. uznal vinným. Obžalobu zo zločinu neodvedenia dane a poistného na podnikateľa podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v marci tohto roka. Ten na súde priznal svoju vinu a čin oľutoval. Bašternáka posiela na päť rokov nepodmienečne za mreže. Zároveň skončil na rovnaký čas aj s podnikaním. Bašternák sa voči rozhodnutiu odvolal, nakoľko nesúhlasí s výškou trestu.

Ladislav Bašternák na súde priznal vinu a oľutoval svoj čin. Zdroj: TASR/Martin Bauman

Ladislava Bašternáka obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry z neodvedenia daní a poistného v marci v roku 2017 po medializácií prípadu. Podnikateľ cez firmu BL-202 kúpil sedem bytov v bytovom komplexe Five Star Residence za 12-miliónov eur. Spomínaný komplex stavala firma spojená s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom. Skutočná suma bytov však vraj bola nižšia. Podľa vyšetrovateľa si tak podnikateľ ako konateľ spoločnosti v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer 2 miliónov eur. Bašternák následne využil účinnú ľútosť a vyplatil na účet Finančnej správy spomínané dva milióny. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry však ľútosť neakceptoval, na podnikateľa podal na súd obžalobu. Bašternákovi navrhol vzhľadom na to, že sa priznal, najnižší trest, minimálne stráženie a prepadnutie majetku.

Bašternákov obhajca s týmto trestom nesúhlasí. „Vypočul som si záverečnú reč prokurátora. Nestotožnujem sa s návrhom trestu odňatia slobody a s návrhom trestu prepadnutia majetku,” povedal obhajca Peter Filip. Svojho klienta navrhuje spod obžaloby oslobodiť, nakoľko priznal vinu a dlžnú časť štátu uhradil.

Prví členovia vlády v base

Do definitívneho finále sa tento rok ale jedna z najväčších káuz prvej vlády Roberta Fica predsa len dostala. Bývalí ministri za SNS Marian Janušek a Igor Štefanov skončili na dlhé roky za mrežami. Najvyšší súd v polovici novembra potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu z októbra minulého roku. Ten uznal oboch bývalých politikov vinnými. Krk im zlomila jedenásť rokov stará kauza nástenkového tendra.  Voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu sa nie je možné odvolať.

Bývalých ministrov za SNS Mariana Janušeka a Igora Štefanova poslal Najvyšší súd na roky do väzenia. Zdroj: TASR – Michal Svítok

Marian Janušek a Igor Štefanov sú prví členovia vlády, ktorých súd odsúdil pre machinácie pri verejnom obstarávaní. Obaja sú zodpovední za nástenkový tender za 120 miliónov eur. Jeden ho podpísal, druhý pripravil. Janušeka poslal sudca ešte v októbri 2017 za mreže na 12 rokov. Štefanovovi sudca priklepol 9-ročný trest odňatia slobody. Obaja sa voči rozsudku okamžite odvolali na Najvyšší súd. Ten vinu potvrdil. Janušekovi priklepol sudca 11 rokov väzenia a 30-tisícovú pokutu. Štefanov si má odsedieť 9 rokov a tiež zaplatiť pokutu v rovnakej výške. Obaja tiež dostali zákaz činnosti na päť rokov vo verejnej správe.

 

Galéria
Alena Zsuzsová. Zdroj: SITA. Zdroj: SITA
Alena Zsuzsová sa sťažovala na policajtov. Zdroj: SITA. Zdroj: SITA
Zsuzsovej tvár nebola verejnosti dlho známa. Zdroj: SITA
Marian Kočner je momentálne v útekovej väzbe v Leopoldove. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Policajné komando Lynx pri vykonávaní prehliadok v Bratislave a okolí v objektoch, ktoré patria Marianovi Kočnerovi. Podnikateľ bol na mieste v sprievode kukláčov. Zdroj: FB PZ SR
V kauze zmeniek TV markíza je obžalovaný Marian Kočner a Pavol Rusko. Zdroj: TASR, Vladimír Benko
Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR / Martin Bauman
Zdroj: TASR / Martin Bauman
Bývalých ministrov za SNS Mariana Janušeka a Igora Štefanova poslal Najvyšší súd na roky do väzenia. Zdroj: TASR / Marko Erd
Bývalých ministrov za SNS Mariana Janušeka a Igora Štefanova poslal Najvyšší súd na roky do väzenia. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Bývalých ministrov za SNS Mariana Janušeka a Igora Štefanova poslal Najvyšší súd na roky do väzenia. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next