Zahraničné Spoločnosť Top

Rok po ničivom požiari Notre-Dame. Katedrále stále hrozí, že sa zrúti

Na snímke Katedrála Notre-Dame počas požiaru 15. apríla 2019 v Paríži. Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Parížskej katedrále Notre-Dame aj po dvanástich mesiacoch od devastačného požiaru hrozí, že sa zrúti. Kvôli koronavírusu sú zastavené všetky stavebné práce a pritom je nutné vykonať naliehavé zabezpečovacie úkony. Uplynul už rok odvtedy, čo francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal: “Požiar Notre-Dame nám pripomína, že naša história nikdy neskončí, nikdy neprestane a nás stále znova nanovo skúša. To, čo sme považovali za nezničiteľné, nemusí nevyhnutne také byť.” V tom čase ani netušil, aké pravdivé jeho slová boli.

 

Pred rokom 15. apríla sa obyvatelia Paríža s hrôzou pozerali na oblohu nad Notre-Dame a sledovali, ako horí strecha katedrály. Keď sa napokon krátko pred 20:00 hod. zrútila vežička z 19. storočia od architekta Viellet-le-Duca, ozvali sa na námestí zdesené výkriky ľudí. Nebolo isté, či požiar katedrála vôbec prežije. Až ráno sa objavila dobrá správa, že Notre-Dame dokázal plamene ustáť.

Mnohí ľudia však zostali okolo horiacej katedrály celú noc – spievali, modlili sa alebo len mlčky čakali na šťastnú správu, že Boží chrám prežije. Spolu s nimi sa však o svetoznámu pamiatku strachovali i moslimovia, židia a ateisti z celého sveta. Boli to chvíle, kedy sa spojil celý svet, ktorý upriamil svoj pohľad na jedno jediné miesto. Z tragédie vzišli však aj hrdinovia. Boli nimi hasiči, ktorí počas zásahu zachránili veže katedrály.

Z dnešného pohľadu je to akoby zabudnutá vec

Po roku sa svet zaoberá pandémiou a z dnešného pohľadu, po dvanástich mesiacoch, pôsobí katastrofa Notre-Dame ako zabudnutá udalosť.

Prezident Macron ešte vlani vyjadril presvedčenie, že katedrálu sa podarí zrekonštruovať do piatich rokov. Vyjadril sa tak v prejave k národu 16. apríla, keď niektoré kamene katedrály ešte dymili.

Tomu ale už nikto neverí. Architekti, pamiatkári a remeselníci sa ešte stále zaoberajú zabezpečovaním stavby. Práce museli byť niekoľkokrát prerušené. Minulé leto kvôli nebezpečenstvu, ktoré vyplývalo z prítomností čiastočiek olova zo zhorenej strechy. Teraz, 16. marca, zase kvôli vypuknutiu koronavírusovej infekcie.

Na snímke žeriav pred parížskou katedrálou Notre-Dame 15. apríla 2020 v Paríži. Zdroj: TASR / AP

Demontáž lešenia – citlivá operácia

Krátko pred vyhlásením núdzového stavu sa práve začínalo s dôležitou etapou – demontážou oceľového lešenia, inštalovaného ešte pred požiarom okolo strechy za účelom renovačných prác. Pre pamiatkárov to bola extrémne citlivá operácia, lebo stále existuje riziko, že sa katedrála zrúti, pokiaľ by sa lešenie úplne neodstránilo. Podľa odborníkov by mali kovové vzpery vydržať rýchlosť vetra do 120 km/h. Ale už dlho existujú obavy, že ďalšia búrka by mohla byť pre Notre-Dame tou poslednou.

Od 23. marca sa malo začať s rozrezávaním 500 oceľových rúr. Lenže aj tento plán skrachoval kvôli koronavírusu. Zatiaľ nie je možné určiť ani dátum, kedy bude možné v práci pokračovať.

Okrem toho tu stále pretrváva problém s jedovatým olovom. Každý jeden robotník sa musí pred vstupom na stavenisko osprchovať a prezliecť v špeciálnej kabínke a od svojich kolegom musí dodržať dvojmetrový odstup, čo je vzhľadom na priestory takmer nemožné.

Video so skromnej veľkonočnej bohoslužby prenášanej televíziou. Zdroj: YouTube

Bohoslužba iba v bezpečnostnom obleku

Rekordným tempom prezident Macron pred rokom povolal z dôchodku bývalého generála a vymenoval ho za šéfa prác na zničenom Notre-Dame. Jean-Louis Georgelin, sám veriaci katolík, odvtedy koordinoval rekonštrukciu katedrály s vojenskou prísnosťou zo svojej kancelárie v Elyzejskom paláci. Držal sa takisto dátumu 15. apríl 2024. Vtedy chcel katedrálu opäť otvoriť pre veriacich. Generál sa však nedávno vyjadril, že oprava exteriéru bude cesta na dlhú dobu.

Aj prvé náboženské obrady plánované k Veľkej noci museli byť zrušené kvôli koronavírusu. Boli nahradené priamym prenosom z katedrály. Bola tam iba malá skupina ľudí. Huslista v ňom hral v bielom ochrannom obleku a dvaja herci prednášali Paula Claudela v prázdnej chrámovej lodi pred parížskym arcibiskupom. Upokojujúce na tomto malom ceremoniáli bolo, že interiér katedrály pôsobil na televíznych záberoch neuveriteľne krásne, majestátne a prekvapujúco nedotknuto.

Mohlo by vás zaujímať

Galéria
Na snímke Katedrála Notre-Dame počas požiaru 15. apríla 2019 v Paríži. Zdroj: TASR / AP
Na snímke Katedrála Notre-Dame počas požiaru 15. apríla 2019 v Paríži. Zdroj: TASR / AP
Záber na padajúcu vežičku katedrály Notre-Dame. Zdroj: TASR / AP
Na snímke padá štíhla vežička z 19. storočia. Zdroj: TASR / AP
Na snímke hasiči bojujú s plameňmi na streche Katedrály Notre-Dame počas požiaru 15. apríla 2019 v Paríži. Zdroj: TASR / AP
Pohľad na oltár v hlavnej chrámovej lodi počas požiaru Katedrály Notre-Dame v Paríži 15. apríla 2019. Zdroj: TASR / AP
Na snímke parížska katedrála Notre Dame z Montparnasského mrakodrapu so zničenou strechou po katastrofálnom požiari 16. apríla 2019. Zdroj: TASR / AP
Na snímke lešenie nad zhorenou strechou parížskej katedrály Notre Dame po katastrofálnom požiari 16. apríla 2019. Zdroj: TASR / AP
Na snímke pohľad do interiéru Katedrály Notre-Dame po požiari 16. apríla 2019 v Paríži. Zdroj: TASR/ AP
navigate_before
navigate_next