Rokovania konzervatívcov s labouristami o brexite zatiaľ nepriniesli výsledky

LONDÝN – Britská konzervatívna vláda a opozičná labouristická strana zatiaľ nedospeli k dohode o podmienkach brexitu, uviedol v pondelok hovorca premiérky Theresy Mayovej. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

 

Hovorca Mayovej zároveň dodal, že ďalšie rozhovory budú pokračovať v priebehu pondelka. Ani jedna z rokujúcich strán však podľa AP neočakáva výrazný pokrok. Rozdeľuje ich totiž postoj ohľadom toho, nakoľko úzke majú byť vzťahy Británie s EÚ po odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Lídri 27 členských krajín EÚ pred viac než dvoma týždňami rozhodli o odklade brexitu do 31. októbra. Ide o flexibilný termín, čo znamená, že Británia môže Úniu opustiť aj skôr, ak britský parlament schváli dohodu, ktorú vláda Theresy Mayovej dosiahla s Bruselom. Britskí poslanci však už túto dohodu trikrát odmietli.

Ak bude Británia 23. mája, keď začnú voľby do Európskeho parlamentu, ešte stále členom EÚ, bude musieť tieto voľby taktiež usporiadať. V opačnom prípade Briti vystúpia z EÚ automaticky 1. júna 2019 bez dohody.

Viac o téme: Brexit, brexit bez dohody, dohoda o vystúpení z EÚ, Jeremy Corbyn, konzervatívci, Labouristi, odchod Británie z EÚ, Theresa Mayová, vystúpenie z EÚ

Súvisiace články