Domáce Politika Top

Rokovania o brexite: Sme vraj ďaleko od akceptovania ponuky z Londýna

BRATISLAVA – Je dobré, že britská vláda ústami svojej premiérky Theresy Mayovej zverejnila návrh budúceho usporiadania práv občanov po odchode Veľkej Británie z Európskej únie. Na druhej strane – európska strana očakávala ambicióznejší dokument a čakajú nás ešte ťažké rokovania.

Vyplýva to zo slov štátneho tajomníka rezortu diplomacie Ivana Korčoka. Ako dodal, privítal by, ak by Londýn aktívne pristúpil aj k otázke riešenia finančných záležitostí.

Sme ďaleko, tvrdí Korčok

„Som rád, že máme na stole túto dôležitú ponuku, pretože pre Slovensko je otázka zachovania práv našich občanov úplne kritickou a zásadnou otázkou v rokovaniach,” povedal dnes novinárom Korčok s tým, že dokument, ktorý dala na stôl britská strana, má viac ako 20 strán, dáva istú víziu, ale očakávali ambicióznejší dokument.

„Sme ďaleko od toho, aby sme mohli povedať, že táto ponuka je férová a akceptovateľná. Čakajú nás ťažké rokovania aj preto, lebo v návrhu britskej vlády nie je stanovený referenčný dátum, od ktorého sa budú odvíjať práva našich občanov po odchode Veľkej Británie,” vysvetlil Korčok. V materiáli sú podľa neho mnohé otázky ešte otvorené a týkajú sa spájania rodín a nárokov, ktoré vznikajú napríklad vo vzťahu k deťom.

Čo by bolo akceptovateľné?

Akceptovateľné by podľa Korčoka bolo, ak by aj po brexite mali naši občania čo najbližšie k právam, ktoré majú už dnes. Teda aby neboli administratívne prekážky, nemuseli vyplňovať siahodlhé dotazníky a aby napríklad mali istotu, že ak roky platili do systému, že sa k týmto peniazom dostanú v budúcnosti.

„Je jasné už dnes, že najväčšiu istotu zachovania svojich práv majú tí občania, ktorí tam už žijú päť a viac rokov. Všetci ostatní musia kalkulovať s tým, že ich právny štatút už bude iný a bude výsledkom rokovaní,” dodal Korčok.

Privítal by väčšiu aktivitu Britov v oblasti financií

Korčok zdôraznil, že posunom už je len to, že dokument je na stole. Privítal by ale, aby by britská strana rovnako aktívne pristúpila aj k otázke finančných záležitostí, o ktorých vieme, že budú citlivé. Európska únia totiž tvrdí, že Veľká Británia by mala zaplatiť za svoje záväzky aj po odchode, keďže sa k nim už zaviazala. Na kontinente sa hovorí o sume v rozmedzí 60 – 100 miliárd eur, Londýn túto sumu odmieta.

Britská premiérka Theresa Mayová predstavila v pondelok hrubé obrysy plánu, ktorý by mala Veľká Británia presadzovať na vyjednávaniach s európskymi partnermi o brexite. Na pôde parlamentu vyhlásila, že žiadny občan členskej krajiny EÚ, ktorý momentálne žije legálne vo Veľkej Británii, z nej po odchode Londýna z Únie nebude musieť odísť.

Mayovej vyhlásenie

„Žiadne rodiny sa nebudú rozdeľovať,” vyhlásila Mayová v parlamente a doplnila, že príbuzní akejkoľvek osoby, ktorá už žije na britských ostrovoch a je občanom jednej z členských krajín EÚ, za ňou budú môcť aj po brexite do Veľkej Británie prísť. Po piatich rokoch budú môcť žiadať o štatút „obyvateľa” Veľkej Británie, ktorý okrem iného umožňuje zaradiť sa plnohodnotne do britského systému sociálneho a zdravotného poistenia.

Britská ponuka je však podľa Mayovej podmienená tým, že presne rovnaké práva zaručí aj únia občanom Veľkej Británie, ktorí žijú v niektorej z členských krajín EÚ. Hlavný vyjednávať EÚ pre brexit Michel Barnier označil ponuku za málo ambicióznu.

Foto: SITA