Zahraničné

Rokovania o rozširovaní EÚ o západný Balkán už nesmú stagnovať, tvrdí Bilčík

Vladimír Bilčík - Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann

BRUSEL – Utorňajšia výročná správa Európskej komisie (EK) o integračných snahách šestice krajín západného Balkánu a Turecka je hlavne výzvou na ďalšie reformy a politické proeurópske záväzky západobalkánskych krajín. V rozhovore to uviedol slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) Vladimír Bilčík (Spolu-OD), ktorý je predsedom Delegácie EP pre vzťahy s Čiernou Horou a stálym spravodajcom EP pre Srbsko.

Za istý pokrok možno podľa neho považovať dialóg medzi Belehradom a Prištinou či dobré ekonomické výsledky v prípade Srbska, avšak eurokomisia správne poukázala na to, že proces rokovaní o rozširovaní stagnuje. Pripustil, že jednou z príčin je aj volebný rok na Balkáne, v rámci ktorého prebehli dôležité voľby v Srbsku, v Severnom Macedónsku a v Čiernej Hore. “Je dôležité, aby nové vlády využili príležitosť a vyštartovali jasným smerom k reformám a ku skutočnému naplneniu európskej perspektívy. Tá sa nezrealizuje tu v Bruseli,” uviedol poslanec.

Podľa jeho slov EÚ potrebuje, aby sa politické elity krajín tohto regiónu jasne prihlásili k integračnému projektu. To znamená dôsledné a ťažké reformy v oblasti právneho štátu, vlády zákona, fungovania základných inštitúcií a parlamentov, demokratických mechanizmov a lepšej volebnej legislatívy. “Chceme tento región vtiahnuť aj fyzicky do spoločného európskeho priestoru. Treba sa pohnúť z miesta a zaistiť európsku perspektívu týmto krajinám,” opísal situáciu Bilčík.

S integračným procesom podľa neho úzko súvisí aj ekonomický a investičný plán EÚ pre západný Balkán, ktorého cieľom je vybudovať lepšie prepojenia v oblasti dopravy a energetiky medzi jednotlivými krajinami, aj medzi týmto regiónom a EÚ. Podľa Bilčíka je “extrémne dôležité”, aby mal tento región európsku budúcnosť, a nie budúcnosť ruskú alebo čínsku. Aby mal budúcnosť nekonfliktnú, európsku, demokratickú a prosperujúcu. “Lebo alternatíva nejakých rozbrojov a konfliktov na západnom Balkáne a poskytnutie väčšieho priestoru hráčom ako Rusko alebo Čína je zlou alternatívou pre európsku bezpečnosť,” domnieva sa poslanec.