Koronavírus Domáce

Rokovanie ústredného krízového štábu k testovaniu vo firmách zatiaľ nezvolali

Zdroj: TASR/Roman Hanc

BRATISLAVA – Termín rokovania ústredného krízového štábu, na ktorom sa mala riešiť otázka možného testovania vo firmách nad 500 zamestnancov, nie je zatiaľ známy. Pôvodne sa malo uskutočniť online, ministerstvo vnútra však v pondelok spresnilo, že ústredný krízový štáb môže prijímať rozhodnutia len na riadnych zasadnutiach.

“Bude potrebné zvolať riadne, prezenčné zasadnutie krízového štábu. Zmena vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorá vstúpila do platnosti včera, už umožňuje zvolať aj riadne (prezenčné) rokovanie ústredného krízového štábu, obdobne ako schôdzu Národnej rady SR. Termín rokovania zatiaľ nie je známy,” povedala riaditeľka tlačového odboru ministerstva vnútra Barbara Túrosová.

Vysvetlila, že štatút ústredného krízového štábu neumožňuje prijímať rozhodnutia mimo rokovania. “To zodpovedá v zásade spôsobu prijímania písomného rozhodnutia ‘per rollam’. Prijímať rozhodnutie nie je v Štatúte ÚKŠ umožnené ani prostriedkami elektronickej komunikácie,” doplnila.

Vyhláška hlavného hygienika SR od nedele večer (27. 12.) umožňuje prezidentke, ministrom, poslancom parlamentu či generálnemu prokurátorovi po novom pracovať aj v prípade pozitívneho testu na ochorenie COVID-19 či kontaktu s pozitívne testovaným.

Podniky nad 500 zamestnancov mali podľa predošlého rozhodnutia ÚKŠ od 28. decembra pravidelne testovať svojich ľudí na nový koronavírus. Realizáciu opatrenia malo zabezpečiť ministerstvo hospodárstva, testovanie mala upraviť vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR. Hlavný hygienik SR Ján Mikas však požiadal o zrušenie tejto úlohy.