Regióny Žilina

Rómska hudba, tanec a remeslá. Taká bola nedeľa v Múzeu slovenskej dediny v Martine

Múzeum slovenskej dediny žilo rómskou kultúrou. ZDROJ: TASR

MARTIN – Rómskej hudbe, tancu, remeselnej zručnosti a výtvarnej tvorivosti patril nedeľný program v Múzeu slovenskej dediny v Martine. V poradí 18. ročník podujatia Te prindžaras amen – Spoznajme sa pripravilo Slovenské národné múzeum  v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku.
      

 

“Mali sme dvojročnú prestávku, preto sme radi, že sme sa opäť mohli stretnúť naživo,” skonštatovala  kurátorka múzea Adriana Daneková.

Návštevníci mohli vidieť vystúpenia súborov Romano jilo (Rómske srdce) zo Zvolena, Romka z Detvy a Terňi voďi (Mladá duša) z Kežmarku, ktoré prezentujú tradičné aspekty kultúry Rómov na Slovensku, inšpirujú sa však hudobným, piesňovým a tanečným folklórom Rómov aj z iných krajín sveta a uplatňujú tieto prvky vo svojich vystúpeniach. “Trojicu vystupujúcich súborov považujeme za to najlepšie v rámci rómskych súborov, čo na Slovensku máme. Romano Jilo vznikol v roku 2006 a stabilne funguje dodnes. Romka pôsobí na scéne už od roku 1987, je tak najstarším, ktorý vystupuje. Terňi voďi zase pôsobí na súkromnej škole v Kežmarku,” priblížila Daneková.

Súčasnú modernú produkciu predstavila martinská kapela Gypsy MT band. Súčasťou programu bola i prezentácia prípravy a ukážka vybraných jedál, ktoré sa považujú v prostredí Rómov na Slovensku za tradičné. “Nešlo však o už pomerne známe goja, pretože v prostredí Rómov sa pripravovali a dodnes pripravujú aj iné tradičné jedlá. Rozhodli sme sa pre zemiakové halušky, marikľa a restovanú pečienku,” dodala Daneková.

Súčasťou podujatia boli aj ukážky kováčskej výroby, výroby z dreva, drôtovanie, techniky šitej čipky, premietanie dokumentov, tvorivé dielne pre deti a evanjelické a. v. služby Božie.