Regióny Košice

Rómske deti z kauzy policajnej šikany dostali 150-tisíc: To im nestačí, SÚDIA sa o vyššiu sumu

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

KOŠICE – Prípad sa odohral ešte v roku 2009, ale dodnes sa o ňom pojednáva na súdoch. Šestica Rómov poukázala na šikanu zo strany policajtov, kvôli čomu sa obrátili na Európsky súd pre ľudské práva. Ten ich žiadosti vyhovel a priznal im odškodné. Chlapcom ale táto suma nestačí a znova sa obrátili na Ústavný súd SR.

 

Ministerstvo spravodlivosti SR vo februári tohto roka zverejnilo rozsudok v prípade policajného násilia voči rómskym chlapcom. V čase incidentu (21. marca 2009) boli ešte maloletí. Šestica chlapcov bola podozrivá z účasti na lúpeži, kvôli ktorej boli prevezení na policajnú stanicu v Košiciach. A práve tam malo dôjsť k neľudskému správaniu zo strany policajtov.

“Sťažovatelia tvrdili, že na policajnej stanici boli hodení na zem pred štekajúcimi psami bez náhubkov, že niektorí z nich boli psami pohryznutí, že boli bití, kopaní a inak fyzicky a slovne týraní prítomnými policajtami, a že boli na ich adresu vyslovené komentáre, ktoré sa okrem iného týkali ich rómskeho pôvodu,” uviedlo ministerstvo. Objavil sa aj zvukovo-obrazový materiál, ktoré toto zaobchádzanie zachytával.

Najskôr boli policajti pozbavení výkonu štátnej služby, no neskôr správne súdy toto rozhodnutie zrušili. Čelili aj trestnému oznámeniu, ale súd ich spod obžaloby opakovane oslobodil. Sťažovatelia sa preto obrátili na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Poukazovali na porušenie Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a zároveň na diskrimináciu.

ESĽP sťažnosti vyhovel, to mladíkom nestačí

ESĽP dospel k záveru, že došlo k porušeniu článku 3 Dohovoru, ale v prípade sťažnosti na diskrimináciu nebolo nič dokázané. Sťažovatelia požadovali 30 000 eur pre každého z nich z titulu nemajetkovej ujmy a 15 605,34 eur ako náhradu nákladov a výdavkov. “ESĽP priznal každému sťažovateľovi 20 000 eur z titulu nemajetkovej ujmy a spoločne všetkým sťažovateľom 11 000 eur ako náhradu nákladov a výdavkov,” informovalo ministerstvo. Pred pár rokmi pritom traja chlapci dostali už po 4 500 eur, takže dokopy získali takmer 150-tisíc eur.

Ako sa však zdá, táto suma šestici mladých Rómov nestačí. Podľa najnovších informácií portálu Korzár sa vyplatením tejto sumy nároky chlapcov nekončia. Na Ústavný súd SR doručili novú žiadosť, v ktorej žiadajú ďalších minimálne 180-tisíc eur.