Kauzy Domáce

Rozhodnutie súdu v prípade Aleny Zsuzsovej sa bude doručovať procesným stranám

Rozhodnutie súdu v prípade Aleny Zsuzsovej sa bude doručovať procesným stranám. Zdroj: SITA

BRATISLAVA – Až po doručení písomného vyhotovenia rozhodnutia procesným stranám bude známe, ako sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS)-pracovisko Banská Bystrica rozhodol v prípade Aleny Zs., jednej zo štyroch obvinených z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

 

Sudca rozhodoval na pracovisku Banská Bystrica v utorok (11.12.) o žiadosti obvinenej prepustiť ju z väzby na slobodu. “Rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko B.Bystrica o žiadosti obvinenej A.Z. o prepustenie z väzby na slobodu bude po jeho písomnom vyhotovení v najbližších dňoch doručené procesným stranám. Rozhodnutie bude zverejnené, až keď súd obdrží doručenky o tom, že procesné strany uznesenie prevzali,” dodala hovorkyňa ŠTS.

Informovať pravdepodobne po doručení písomného rozhodnutia procesným stranám bude aj Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) alebo obhajca obvinenej. Alena Zs. sa utorkového zasadnutia vo veci svojej žiadosti o prepustenie z väzby nezúčastnila. Dala svojmu obhajcovi súhlas na pojednávanie v neprítomnosti. Ako prvá zo štyroch obvinených z vraždy Kuciaka a Kušnírovej požiadala o prepustenie z väzby. Je viac ako isté, že proti rozhodnutiu sudcu ŠTS sa odvolá, respektíve podá sťažnosť jedna z procesných strán a prípadom sa bude potom zaoberať odvolací Najvyšší súd SR (NS SR).

Okrem Aleny Zs. z úkladnej vraždy páru sú obvinené ďalšie tri osoby – Tomáš Sz., Miroslav M. a napokon Zoltán A. Posledný menovaný v súčasnosti čelí aj konaniu na Okresnom súde Bratislava V za ekonomickú trestnú činnosť. Kvarteto zobral do väzby sudca ŠTS koncom septembra. Voči rozhodnutiu podali sťažnosť, ktorú NS SR následne zamietol. Dôvodom väzby bola možná obava, že by obvinení pokračovali v trestnej činnosti, mohli sa skrývať a ovplyvňovať svedkov. Teda všetky tri možné dôvody väzobného stíhania.

Investigatívneho novinára a Kušnírovú zastrelili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy im hrozí až doživotný trest odňatia slobody.